Yaşa bağlı makula dejenerasyonu: vitamin alarak – Konu genel bakış

takviyeleri, bazı vitamin ve mineral takviyeleri ve kombinasyonları, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) önlemek veya zaten sahip kişilerde görme kaybını geciktirebilir yardımcı olabilir mi bakmak için yapılıyor çok sayıda çalışma vardır.

merkezi görme Kademeli karartma, özellikle readin iken; Tahrif vizyon, wav görünen düz çizgiler; merkezi görme ani kaybı

AMD yoktu erkek doktorların bir çalışmada, araştırmacılar en fazla 8 yıl boyunca vitamin E ve C alarak, tek başına veya kombinasyon halinde, bir kişinin erken AMD var olsun veya olmasın etkileyebilecek değildi bulundu. Bu bulgu vitaminler kullanarak AMD önlenmesi baktım diğer çalışmalarla uyumludur. 2

Eğer bir vitamin ya da mineral takviyesi alarak ilgileniyorsanız, riskler hakkında doktorunuzla konuşun. Örneğin

Ayrıca Yediğiniz besinler, özellikle meyve ve sebzelerin daha fazla vitamin almak unutmayın.

Çalışma zaten bir veya her iki gözünde AMD (orta AMD) geliştirmeye başladı ya da bir gözü AMD ileri ettirdiği insanlar için büyük yarar gösterdi. Bu gruplarda, ileri AMD için veya diğer göz AMD riski yaklaşık% 25 oranında azaltıldı. gelişmiş AMD görme kaybına geliştirme şansı vitamin ve çinko takviyeleri alarak olanlarda yaklaşık% 20 oranında azalmıştır; yalnız vitamin alarak bazı yarar ya da tek başına çinko olabilir rağmen, en büyük yararı hem aldı olanlar görüldü; Çalışma AMD sadece erken belirtileri vardı kişilerde takviyeleri herhangi önemli bir fayda bulamadık; Çalışma takviyeleri alarak zaten AMD kayıp vizyon geliştirmek yardımcı olmadı bulundu.

Zararlı yan etkilere ya da, özellikle yüksek dozlarda bazı sağlık sorunları daha da kötüsü, yapabilir; içmede kullanılan ya da duman İnsanlar beta-karoten almamalıdır. Çalışmalar duman ve beta-karoten almak kişilerde akciğer kanseri insidansı daha yüksek olduğunu göstermiştir.