Yaşa bağlı işitme kaybı

Yaşa bağlı işitme kaybı nedir?

Nasıl duyuyoruz?

Yaşlandıkça işitme kaybını neden bırakıyoruz?

Yaşa bağlı işitme kaybını önleyebilir miyim?

Bir işitme problemim olup olmadığını nasıl anlarım?

İşitme güçlüğüm varsa, ne yapmam gerekir?

Hangi tedaviler ve cihazlar yardımcı olabilir?

Arkadaşlarım ve ailem bana yardım edebilir mi?

Hangi araştırma yapılmaktadır?

Yaşa bağlı işitme kaybıyla ilgili ek bilgileri nereden bulabilirim?

Yaşa bağlı işitme kaybı (presbycusis), büyüdükçe çoğumuzda kademeli olarak meydana gelen işitme kaybıdır. Yaşlı ve yaşlıları etkileyen en yaygın rahatsızlıklardan biridir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 65 kişiden 74 yaşına kadar yaklaşık üçte birinde işitme kaybı vardır ve 75 yaşından büyük olanların yaklaşık yarısı zorlukla işitmektedir. İşitme zorluğu, bir doktorun tavsiyesini anlamak ve izlemek, uyarıları yanıtlamak ve telefonları, kapı zili ve duman alarmlarını duymak zor olabilir. İşitme kaybı, aileniz ve arkadaşlarınızla konuşmanın keyfini zorlaştırabilir, bu da izolasyon hissi uyandırır.

Yaşa bağlı işitme kaybı genellikle her iki kulakta da eşit şekilde etkilenir. Kayıp yavaş yavaş olduğu için, yaşla ilişkili işitme kaybınız varsa, duyma yeteneğinizin bir kısmını kaybettiğinizi fark edemeyebilirsiniz.

Yaşa bağlı işitme kaybının birçok nedeni vardır. Çoğunlukla, yaşlandıkça iç kulaktaki değişikliklerden kaynaklanır, ancak orta kulaktaki değişikliklerden veya kulaktan beyindeki sinir yollarındaki karmaşık değişikliklerden de kaynaklanabilir. Bazı tıbbi durumlar ve ilaçlar da rol oynayabilir.

İşitme, havadaki ses dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştüren bir dizi olaya bağlı. İşitme siniriniz daha sonra bu sinyalleri karmaşık bir dizi adımla beyninize taşır.

Ses dalgaları dış kulağa girer ve kulak kanalı adı verilen ve kulak zarına yol açan dar bir geçitten geçerek giderler. Kulak zarfı gelen ses dalgalarından titreşir ve bu titreşimleri orta kulaktaki üç küçük kemiğe gönderir. Bu kemiklere malleus, incus ve stapes denir: Orta kulaktaki kemiklerin havadaki ses titreşimleri, salyangoz şekilli ve sıvı dolu iç kulak kokleasındaki sıvı titreşimleriyle birleştirilir. Elastik bölüm, kokleanın başından sonuna kadar uzanır ve bir üst ve alt kısma bölünür. Bu bölüme bazilar zarı adı verilir, çünkü temel işitme yapılarının üzerine oturduğu taban veya zemin kat olarak işlev görür: Kavite içindeki sıvının dalgalanmasına neden olan titreşimler bazilar zarı boyunca bir hareketli dalga oluşturur. Saç hücreleri – bazilar membranın üstünde oturan duyusal hücreler dalgaya binerler-Saç hücrelerinin yukarı ve aşağı hareket ettikçe saç hücrelerinin tepesinde tünemiş olan mikroskobik saç benzeri projeksiyonlar (stereocilia olarak bilinir) üstteki bir yapıya çarpar Ve viraj yapın. Bükme stereocilia’nın ipuçları olan gözenek benzeri kanalların açılmasına neden olur. Bu olduğunda, kimyasallar hücrelere akın ederek bir elektrik sinyali oluştururlar. İşitme siniri, bu elektrik sinyalini beynin içine taşır ki bunu da tanıdığımız ve anladığımız bir ses haline getirir.

Yaşlandıkça birçok faktör işitme kaybına katkıda bulunabilir. Yaşa bağlı işitme kaybını, gürültüye uzun süreli maruz kalma gibi başka nedenlerle oluşabilen işitme kaybından ayırmak zor olabilir.

Gürültüye bağlı işitme kaybı, çok yüksek veya uzun süren seslere uzun süreli maruz kalınması nedeniyle oluşur. Bu tür bir gürültüye maruz kalma kulağınızın içindeki duyu saç hücrelerine zarar verebilir ve bu sizi duymanıza izin verir. Bu saç hücreleri hasar gördüklerinde, geri dönmezler ve duyma yeteneğiniz azalır.

Yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi yaşlı insanlarda daha sık görülen durum işitme kaybına katkıda bulunabilir. Kulaklarınızdaki duyu hücreleri için toksik olan ilaçlar (örneğin bazı kemoterapi ilaçları) işitme kaybına da neden olabilir.

Nadiren, yaşla ilişkili işitme kaybına dış kulak veya orta kulak anormallikleri neden olabilir. Bu tür anormallikler, timpanik zarın (kulak zarının) azaltılmış fonksiyonu ya da orta kulaktaki timpanik membrandan iç kulağa ses dalgaları gönderen üç minik kemiği azaltmış fonksiyonunu içerebilir.

İşitme kaybı geçiren yaşlıların çoğunda yaşla ilgili işitme kaybı ve gürültüye bağlı işitme kaybının bir kombinasyonu vardır.

Şu anda, bilim adamları yaşla ilgili işitme kaybını nasıl önleyeceklerini bilmiyorlar. Bununla birlikte, kulaklarınızı aşırı yüksek ve son derece uzun olan seslerden koruyarak kendinizi gürültüye bağlı işitme kaybına karşı koruyabilirsiniz. Yüksek sesli müzik, ateşli silahlar, kar motosikletleri, çim biçme makineleri ve yaprak üfleyiciler gibi potansiyel zararlı kaynakların farkında olmak önemlidir. Yüksek seslerden kaçınma, yüksek ses seviyesine maruz kalma süresini azaltma ve kulaklarınızı kulak tıkaçları veya kulak tıkaçları ile koruma, işitme duyunuzu korumak ve yaşlandıkça kaybedebileceğiniz işitme miktarını sınırlamak için yapabileceğiniz kolay bir iştir .

Kendinize aşağıdaki soruları sorun. Bu soruların üçünde veya daha fazlasına “evet” cevabı veriyorsanız, bir işitme probleminiz olabilir ve işitme durumunuzu kontrol etmeniz gerekebilir.

Uyarlanmış: Newman, C.W., Weinstein, B.E., Jacobson, G.P., & Hug, G.A. (1990). Yetişkinler İçin İşitme Engellilik Envanteri [HHIA]: Psikometrik yeterlilik ve odyometrik korelasyonlar. Kulak Duyusu, 11, 430-433.

İşitme sorunları ciddi olabilir. İşitme probleminiz olduğunu düşünüyorsanız yapabileceğiniz en önemli şey bir sağlık uzmanına danışmaktır. Size yardımcı olabilecek birkaç profesyonel türü vardır. Birinci basamak hekiminize, bir kulak muayenehanesine, işitme uzmanına veya işitme uzmanı uzmanına başlamak isteyebilirsiniz. Her biri farklı bir eğitim ve uzmanlık türüne sahiptir. Her biri işitme sağlık bakımınızın önemli bir parçası olabilir.

Tedaviniz işitme kaybınızın ciddiyetine bağlıdır, bu nedenle bazı tedaviler sizin için diğerlerinden daha iyi sonuç verecektir. İşitme kaybınız olduğunda daha iyi duymanıza yardımcı olan bir dizi cihaz ve yardım bulunmaktadır. İşte en yaygın olanları:

Hükümet / NIDCD

İşitme kaybıyla daha kolay yaşamak için birlikte çalışabilirsiniz. Yapabileceğiniz bazı şeyler var

Daha iyi duymak için beraber çalışmak bir süre herkes için zor olabilir. İnsanları konuştukları halde izlemeye alışmak ve insanlara daha sesli ve daha açık konuşmaya alışmak zaman alacaktır. Sabırlı olun ve birlikte çalışmaya devam edin. İşitme daha iyi çabaya değer.

Genetik faktörler de dahil olmak üzere yaşla ilişkili işitme kaybının nedenleri üzerine araştırmaları destekliyor. Bazı NIDCD destekli bilim adamları uyuşturucu veya gen terapileri kullanarak iç kulakta yeni saç hücrelerini yeniden büyüme potansiyelini keşfediyorlar. Diğer NIDCD destekli çalışmalar, gürültüye bağlı ve yaşla ilişkili işitme kaybını azaltabilecek veya önleyebilecek ilaçları keşfetmektir. Tarafından desteklenen bilim insanları da yaşa bağlı işitme kaybına sahip kişilere yardımcı olabilecek cihazları geliştiriyor ve rafine ediyor.

İşitme, denge, zevk, koku, ses, konuşma ve dilin normal ve düzensiz süreçleri hakkında bilgi sağlayan bir dizi kuruluş tutar.

Soruları cevaplayabilen ve yaşla ilişkili işitme kaybıyla ilgili bilgi sağlayabilen kuruluşları bulmanıza yardımcı olması için aşağıdaki anahtar kelimeleri kullanın

Daha fazla bilgi, ek adresler ve telefon numaraları veya basılı bir kuruluş listesi için, iletişim kurun

Hükümet Pub. 97-4235; Mart 2016