kullanımları, yan etkileri, etkileşimleri, resimler, uyarılar ve dozaj: Oral ak-azol

GENEL ADI (S): asetazolamide

Asetazolamidin önlemek ve irtifa hastalık belirtileri azaltmak için kullanılır. Bu ilaç yüksek irtifalarda hızla tırmanmaya oluşabilecek nefes baş ağrısı, yorgunluk, bulantı, baş dönmesi ve darlığı azaltabilir (genellikle yukarıda 10.000 feet / 3048 metre). Yavaş bir çıkış yapamaz zaman durumlarda özellikle yararlıdır. irtifa hastalığı önlemenin en iyi yolu, yavaş yavaş tırmanma vücut yeni yüksekliğe uyum sağlamak için tırmanış sırasında 24 saat süreyle durdurma ve kolay ilk 1 ila 2 gün onu alıyor.

Bu ilaç da göz sorunu (açık açılı glokom) belirli bir tür tedavi etmek için başka ilaçlar kullanılır. Asetazolamidin bir “su hap” (diüretik) ‘dir. Bu göz birikebilir sıvı miktarını azaltır. Ayrıca, konjestif kalp yetmezliği veya bazı ilaçlar neden olduğu vücut sıvıları (ödem) bir oluşumunu azaltmak için kullanılır. Asetazolamid zamanla daha az iyi çalışabilir, bu nedenle genellikle sadece kısa bir süre için kullanılmaktadır.

Ayrıca, nöbet belirli türde (petit mal ve unlocalized nöbetler) tedavisi için diğer ilaçlarla kullanılmıştır.

DİĞER KULLANIMI: Bu bölümde onaylanmış mesleki ilaç için etiketleme yer almayan ancak bu sağlık profesyonel tarafından reçete edilebilir bu ilacın kullanımını içerir. o kadar sağlık uzmanı tarafından reçete edilmiştir, yalnızca bu bölümde listelenen bir durum için bu ilacı kullanın.

Asetazolamid periyodik felç tedavisi için de kullanılabilir.

Eğer tabletleri alıyorsanız, ağız yoluyla, genellikle 1 ila 4 defa, günlük ya da doktorunuz tarafından yönetilen bu ilacı. Eğer uzun etkili kapsül alıyorsanız, genellikle 1 veya 2 kez günlük ya da doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi, ağız yoluyla bu ilacı. uzun etkili kapsül çiğnemeden yutun. açık değil, mola yapmak ya da kapsül çiğnemek. Aksi takdirde ilacın uzun eylem yok edebilir ve yan etkileri artırabilir.

Asetazolamidin veya gıda olmadan alınabilir. Doktor tarafından başka şekilde yönettiği sürece bol sıvı tüketin. Dozaj sağlık durumunuz ve tedaviye yanıt dayanmaktadır.

irtifa hastalığı önlemek için, tırmanmaya başlamadan önce 2 gün asetazolamid 1 çekmeye başlamak. Eğer son irtifa ulaştıktan sonra tırmanma sırasında alarak ve en az 48 saat süreyle devam edin. Sen belirtileri kontrol etmek yüksek irtifada kalırken bu ilacı almaya devam gerekebilir. Eğer şiddetli irtifa hastalık ortaya çıkarsa, bunu mümkün olduğunca çabuk tırmanmaya önemlidir. Asetazolamidin şiddetli irtifa hastalık ciddi etkilerinden sizi koruyamaz. (Ayrıca ÖNLEMLER).

Başka bir durumda (örneğin, glokom, nöbetler) için bu ilacı ise bundan en çok faydayı elde etmek için yönetmen olarak, düzenli olarak ilaç kullanın. Eğer, hatırlamak aynı zamanda (ler) her gün almak yardımcı olmak. Erken akşam son doz alarak idrara gecenin ortasında kalkmak zorunda önlemeye yardımcı olur. Eğer dozaj programı hakkında sorularınız varsa lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

artırmak veya dozunu azaltmak ya da ilk doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmadan bırakmayınız. Bu ilacın aniden durdurulduğunda bazı koşullar kötü hale gelebilir. Sizin doz kademeli olarak azaltılmalıdır gerekebilir.

uzun bir süre için kullanıldığında, bu ilaç da işe yaramayabilir ve farklı dozaj gerektirebilir. Doktorunuz durumunuzu takip edilecektir. senin durumunu iyileştirmek etmezse doktorunuza söyleyin ya da kötüleşir ise (örneğin, daha sık nöbet).

Bu ilaç kanınızdaki potasyum düzeylerini azaltabilir. Doktorunuz bu ilacı kullanırken size potasyum (örneğin, muz veya portakal suyu) açısından zengin gıdalar yemek önerebilir. Eğer tedavi sırasında almak için Doktorunuz ayrıca bir potasyum takviyesi reçete edebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Vücudunuzun ilaç uyum olarak baş dönmesi, sersemlik ve idrar miktarının yükseldiği, özellikle ilk birkaç gün boyunca, meydana gelebilir. Bulanık görme, ağız kuruluğu, uyku hali, iştah kaybı, mide rahatsızlığı, baş ağrısı ve yorgunluk da oluşabilir. Bu belirtilerden herhangi biri devam ederse veya artarsa, doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz.

o size fayda yan etki riski daha fazladır karar çünkü doktor bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişi ciddi yan etkileri yoktur.

Bu çok ciddi yan etkilerden herhangi oluşursa hemen doktorunuza bildiriniz:, işitme kaybı, vücut saç artan kulakları, alışılmadık yorgunluk, kalıcı bulantı / kusma, şiddetli mide / karın ağrısı zil.

Bu ihtimal ama çok ciddi yan etkilerden herhangi meydana gelirse derhal tıbbi yardım alın: kolay kanama / morarma, hızlı / düzensiz kalp atışı, enfeksiyon belirtileri (ateş, kalıcı boğaz ağrısı), zihinsel / duygudurum değişiklikleri (örneğin, konfüzyon, konsantrasyon güçlüğü ), şiddetli kas krampları / ağrı, idrar, koyu renkli idrar, ağrılı idrara çıkma, gözler / cilt sararması elleri / ayakları kan karıncalanma.

Bu ilaç için çok ciddi alerjik reaksiyon olasılığı, ama çıkması durumunda hemen tıbbi yardım isteyin. ciddi bir alerjik reaksiyon belirtileri şunlar olabilir: in kabarcıklar / yaralar ağız, döküntü, kaşıntı / sorun nefes, ağır baş dönmesi, (yüz özellikle / dil / boğazda) şişme.

Bu olası yan etkilerin tam bir liste değildir. Eğer diğer etkiler yukarıda listelenen değil fark ederseniz, lütfen doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

ABD’de –

yan etkileri konusunda doktora için doktorunuzu arayın. Sen 1-800-FDA-1088 veya www.fda.gov/medwatch~~pobj de FDA yan etkileri bildirebilir.

Kanada’da – yan etkileri konusunda doktora için doktorunuzu arayın. Sen 1-866-234-2345 Sağlık Kanada’ya yan etkileri bildirebilir.

asetazolamid çekmeden önce doktorunuza veya i alerjiniz varsa eczacınızı; ya da herhangi bir başka bir alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlar ya da başka sorunlara neden olabilir inaktif katkı maddelerini ihtiva edebilir. Daha fazla bilgi için eczacınıza konuşun.

belirli tıbbi durumlar varsa, bu ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza varsa başvurun: böbreküstü bezi sorunları (örneğin, Addison hastalığı), sodyum veya potasyum, şiddetli böbrek hastalığı, ciddi karaciğer hastalığı (örn siroz) düşük kan düzeyleri, bazı metabolik sorunları (örneğin , hiperkloremik asidoz).

bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz veya özellikle bir, tıbbi öykü eczacı: solunum problemleri (örn, amfizem, kronik bronşit), kalsiyum, dehidratasyon, diyabet, gut yüksek düzeyde, dar açılı glokom, aşırı aktif tiroid (hipertiroidi) .

Bu ilaç, yüksek irtifalarda alışması yardımcı ve hızlı tırmanıyor tahammül yardımcı olurken, tamamen ciddi irtifa hastalık engel olamaz. Ciddi irtifa hastalığı belirtileri şunlar olabilir: şiddetli nefes, zihinsel / duygudurum değişiklikleri darlığı (örneğin, konfüzyon, zorluk konsantre), koordinasyon eksikliği / şaşırtıcı yürüyüş, aşırı yorgunluk, şiddetli baş ağrısı.

Bu belirtilerden herhangi birini ortaya çıkarsa, ciddi, muhtemelen ölümcül sorunları önlemek için mümkün olduğunca çabuk bir alt irtifaya inmek çok önemlidir.

Bu ilaç başınızı döndürebilir veya uykulu yapabilir veya bulanık görme neden olabilir. Araç, makine kullanımı, ya da size güvenle bu tür etkinlikler yapabilir emin olana kadar uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir etkinlik yapmayın. alkollü içecekler sınırlayın.

Bir oturarak veya yatar pozisyonda yükselen zaman baş dönmesi ve sersemlik en aza indirmek için, yavaş yavaş ayağa kalk.

Bu ilaç nadiren neden olan veya diyabet kötüleşen, kan şekeri düzeyleri artış yapabilir. Eğer artan susuzluk veya yorgunluk gibi yüksek kan şekeri belirtileri ortaya çıkarsa hemen doktorunuza söyleyin.

Zaten diyabet varsa, düzenli olarak kan şekeri düzeylerini kontrol ettiğinizden emin olun. Bu ilaç da kan şeker düzeyleri düşmesine neden olabilir. Düşük kan şekeri belirtileri hızlı / kalp çarpıntıları, titreme, açlık ve terleme bulunmaktadır. Düşük kan şekeri tedavisi için glikoz tabletleri veya jel taşımak için iyi bir alışkanlıktır. Eğer glikoz bu güvenilir formları yok bir durumda iseniz, bu tür sofra şekeri, bal veya şeker gibi şeker hızlı bir kaynağı yemek, ya da hızlı bir şekilde yükseltmek için portakal suyu veya non-diyet soda bir bardak içki senin kan şekeri seviyesi. hemen tepkisi konusunda doktorunuza söyleyin.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. uzun süre güneşe maruz kalma, bronzlaşma kabinleri ve güneş lambası kaçının. bir güneş kremi kullanın ve açık havada zaman koruyucu giysiler giyin.

normal büyüme etkileyebilir, çünkü bu ilaç çocuk az 12 kullanılmamalıdır.

Onlar, özellikle düşük potasyum veya sodyum düzeyleri yan etkilerine karşı daha hassas olabilir, çünkü bu ilaç yaşlılarda dikkatli kullanılmalıdır.

Bu ilaç açıkça gerekli olduğu durumlarda gebelik sırasında kullanılmalıdır. Doktorunuzla riskleri ve yararları tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ancak emzirilen bebeğe zarar pek mümkün değildir. emzirme önce doktorunuza danışın.

Sizin sağlık profesyonelleri (örneğin, doktor veya eczacı) zaten olası ilaç etkileşimleri farkında olabilir ve onlar için size izleme olabilir. başlatmak etmeyin, durdurmak ya da onlarla ilk kontrol etmeden önce herhangi bir ilaç dozu değiştirin.

kisaprid, metenamin: çok ciddi bir etkileşim meydana gelebilir, çünkü bu madde, aşağıdaki ilaçlar ile kullanılmamalıdır.

Şu anda yukarıda sıralanan bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız, asetazolamid başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya tüm reçete ve kullanmak olabilir reçetesiz / bitkisel ürünler, özellikle bir eczacınızı: Bu ilaç benzer antikonvülsanlar (örneğin, fenitoin, primidon, fenobarbital, topiramat, zonisamid), diğer diüretikler (karbonik anhidraz inhibitörleri gibi brinzolamide dorzolamid), siklosporin, digoksin, potasyum (kaybına neden ilaçlar olarak, örneğin, furosemid gibi diüretikler, örneğin prednizon, amfoterisin B), lityum, memantin, kinidin, salisilatlar (örneğin, aspirin, bizmut subsalisilat), sodyum gibi kortikosteroidler bikarbonat, trisiklik antidepresanlar (örn amitriptilin).

Onlar asetazolamid birlikte alındığında ciddi yan etkilere neden olabilir, aspirine benzer ilaçlar (örneğin, anti-ishal ilaçları, ağrı kesiciler / ateş düşürücüler) içerebilir çünkü dikkatlice reçeteli ve reçetesiz etiketleri kontrol edin. Düşük doz aspirin, kalp krizi veya inme önlenmesi (genellikle günde 81-325 miligram dozda) gibi belirli tıbbi nedenlerden dolayı doktorunuz tarafından reçete olarak, devam edilmelidir. Daha fazla bilgi için lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

onlar ödem kontrolünü kötüleştirebilir maddeler içerebilir, çünkü (ibuprofen, naproksen olarak NSAID dahil) tüm İlaçların üzerindeki etiketleri kontrol edin. Daha fazla bilgi için eczacınıza danışın.

Bu ilaç muhtemelen yanlış test sonuçları neden bazı laboratuar testleri ile etkileşebilir. emin laboratuvar personeli olun ve doktorunuz bu ilacı kullanmak biliyorum.

Bu belge, tüm olası etkileşimleri içermez. Bu nedenle, bu ürünü kullanmadan önce, kullandığınız tüm ürünlerin doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Sizinle birlikte tüm ilaçların bir listesini tutun ve doktor ve eczacı ile liste paylaşın.

Aşırı dozda şüpheleniliyorsa, hemen bir zehir kontrol merkezi veya acil servise başvurun. ABD vatandaşları 1-800-222-1222 de kendi yerel zehir kontrol merkezini arayabilirsiniz. Kanada sakinleri il zehir kontrol merkezini arayabilirsiniz.

lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışmadan markaları veya bu ilacın dozaj formlarını değiştirmeyin. Değil bu ilaç her türlü aynı şekilde çalışır.

Başkaları bu ilaç paylaşmayın.

Laboratuvar ve / veya tıbbi testler (örneğin, kan sayımı gibi potasyum ve sodyum, karaciğer fonksiyon testleri gibi mineraller) zaman ilerlemeyi izlemek ve yan etkileri kontrol etmek için zaman yapılabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Eğer bir dozu atlarsanız, kısa sürede hatırlıyorum olarak almak. Eğer bir sonraki doz için zaman yakın ise, cevapsız doz atlamak ve normal dozaj programı devam ettirin. yetişmek için doz çift etmeyin.

nem ve güneş ışığından 68-77 derece F (20-25 ° C) arasında oda sıcaklığında saklayınız. banyoda saklamayın. Çocukların ve evcil hayvanlardan uzak tüm ilaçları tutun.

tuvalet aşağı floş ilaçlar yapmak ya da bunu yapmak için talimat verilmedikçe bir drenaj onları içine dökün. o süresi dolmuş veya artık gerektiğinde Düzgün bu ürünü atın. güvenle ürünü elden çıkarmak konusunda daha fazla bilgi için ya da yerel atık şirketi.

Ekim 2015 Copyright (c) 2015

‘Nin Tıp Kabine ile uyuşturucu ile etkileşimleri kontrol edebilirsiniz.