Kalp krizi ve kararsız angina anjiyoplasti

Anjiyoplasti kan kalbe geri akan alır. Bu daralmış veya kalp krizi sırasında engellenmiş olan bir koroner arter açar. koroner arter kalp krizi nedeniyle rüptüre plak bir kan pıhtısı ve yağ ve kalsiyum tarafından engelleniyor olabilir.

arter duvarlarında karşı plak basın ve böylece kan akışını artırarak, arter açmak; Balon söndürülür ve kaldırıldıktan sonra açık arter tutun; arter duvarında herhangi gözyaşları Seal; çöken ya da tekrar (restenoz) kapatarak gelen arter duvarı önlemek; Bir kalp krizine neden olabilir kopması plak küçük parçalar önleyin.

Anjiyoplasti da perkütan koroner müdahale (PCI) ya da perkutan translüminal koroner anjiyoplasti (PTCA) olarak adlandırılır.

Anjiyoplasti kateter denilen ince, yumuşak bir tüp kullanılarak yapılır. Bir doktor kasık ya da el bileğinde bir kan damarı içine kateter ekler. o kalp koroner arterleri ulaşana kadar doktor dikkatle kan damarları aracılığıyla kateteri yönlendirir.

Kardiyak kateterizasyon, aynı zamanda koroner anjiyografi denir. Doktorunuz ilk koroner arterlerde daralma veya tıkanmalar bulmak için kateter kullanır. Bu arterler içine iyot içeren bir boya enjekte edilerek yapılır. boya dijital röntgen ekranda koroner arterlerin görünür hale getirir. Bu test aynı zamanda bir koroner anjiyografi denir.

veya stent olmaksızın Balon. Bir tıkanıklık ise, kateter arter daralan kısmına taşınır. Bir küçük bir balon kateter ile taşınır ve arteri açmak için kullanılır. Balon kısa bir süre için şişirilir. Daha sonra söndürülerek çıkarılmaktadır. Balon arter duvarına plak presler, çünkü şişirilmiş balondan basıncı, kan akması için daha fazla yer sağlar. Doktor da açık tutmak için arterdeki bir stent yerleştirmek için balon kullanabilirsiniz.

Bazı durumlarda, doktor arterden kan pıhtısı gevşek parçalarını çıkarmak olabilir. Bu vakum gibi küçük bir cihaz ile yapılır. Doktor bloke artere kateter aracılığıyla cihazı yukarı hareket eder ve pıhtı parçaları kaldırır. Bu anjiyoplasti sırasında kullanılabilen yeni bir işlemdir.

Bir balon anjiyoplasti bir resme bakın.

stent bir resme bakın.

Bir anjiyoplasti nasıl yapıldığını görmek için anjiyoplasti üzerine slayt gösterisini görüntüleyin.

Bir stent, küçük, genişletilebilir bir tüptür. Sürekli olarak anjiyoplasti sırasında artere sokulur. Stent arter açık tutar.

anjiyoplasti sırasında, balon stent açılır ve açık daralmış arterin tutmak arter duvarına karşı yerine iter stent ve şişirilmiş, içine yerleştirilir. dokuma örgü gibi stent olduğundan, damar yoluyla büyümek ve stent çevresini kaplayan hücreler emniyete yardımcı olur. Doktorunuz bir çıplak metal stent veya ilaç salınımlı stent kullanabilirsiniz.

İlaç salınımlı stentler. Tüm stentler skar dokusu oluşturur ve yeniden arteri dar bir risk var. Bu skar dokusu kan akışını engelleyebilir. Bu tıkanmayı önlemek için, ilaç salınımlı stentler artere büyüyen yara dokusu önlemek ilaçlarla kaplanmıştır. İlaç salınımlı stentler yeniden arteri açmak için ikinci bir prosedür (anjiyoplasti veya cerrahi) ihtiyacınız olacak şans düşürebilir.

Bir stent için tasarlanmış

anjiyoplasti sonra, bir ayılma odasına veya koroner yoğun bakım ünitesine taşınır. Kalbin hızı, nabız ve kan basıncı yakından takip edilecektir. Sen kanamayı önlemek için kateter giriş yerinde büyük bir bandaj veya bir sıkıştırma aygıtı olacaktır.

Bir anjiyoplasti 30 ila 90 dakika sürebilir. Ama bunun ve zaman kurtarmak için hazır olmak için zamana ihtiyacım var. Bu birkaç saat toplam alabilir. hastanede ortalama kalış süresi komplike işlemler için 1 ila 2 gündür.

yorucu egzersiz yapmayın ve doktorunuz tamam olduğunu söylüyor kadar ağır bir şey kaldırmayın. Bu bir veya iki gün için olabilir. Birkaç gün sonra egzersiz ve sürüş devam edebilir.

anjiyoplasti sonra, başka bir kalp krizi veya inme önlemek için antiplatelet ilaçlar alacaktır. Muhtemelen klopidogrel gibi aspirin artı başka antiplatelet alacaktır. Bir ilaç salınımlı stent alırsanız, muhtemelen en az 1 yıl süreyle bu ilaçların hem alacaktır. Eğer çıplak metal stent alırsanız, en az 1 ay, her iki ilaç almak ama belki 1 yıla kadar olacaktır. Sonra muhtemelen aspirin günlük uzun vadeli alacak. Eğer kanama riski yüksek olan varsa, doktorunuz bu ilaçları alabilir süresini kısaltabilir.

senin prosedür sonra, bir kardiyak rehabilitasyon (rehabilitasyon) programına katılmak olabilir. Kalp rehabilitasyon, sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekip kurtarmak ve bu tür doğru beslenme ve daha fazla egzersiz almak gibi yeni, sağlıklı alışkanlıklar, başlangıç ​​yardımcı olmak için eğitim ve destek sağlar. Açık kalbinizi sağlıklı tutmak ve arterler için bu değişiklikleri yaptıktan tedavi almak kadar önemlidir. Doktorunuz zaten önerdi değilse, kardiyak rehabilitasyon sizin için doğru olup olmadığını sormak.

veya stent olmadan acil anjiyoplasti genellikle bir kalp krizi tedavisinde ilk seçenektir.

pek çok şey söz konusu olsa da, anjiyoplasti eğer yapılabilir olabilir: 1

Anjiyoplasti zaman makul bir tedavi seçeneği olmayabilir

Anjiyoplasti eserler de bir kalp krizi sonrasında engellenen bir arterin açmak için. Ne kadar iyi çalıştığını blokajı türüne bağlıdır. Ama anjiyoplasti 10 kişiden yaklaşık 9 arterleri bloke açabilirsiniz. 2

Anjiyoplasti (örneğin göğüs ağrısı veya basınç gibi) anjin belirtileri hafifletir ve kalbe giden kan akışını arttırır. arter tekrar daraltır, başka bir anjiyoplasti veya bypass cerrahisi gerekebilir. arter stent, özellikle ilaç kaplı stent kullanılması halinde tekrar daraltmak için daha az olasıdır. 1

anjiyoplasti faydaları duman yoksa çok daha fazladır. Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak.

anjiyoplasti riskler şunlardır

bir kalp krizi sonrasında, bypass cerrahisi bazen anjiyoplasti daha iyi bir seçenektir. Örneğin, ameliyat birçok bloke arterler veya anjiyoplasti sırasında ulaşılamayan tıkanıklıkları olan insanlar için daha iyi olabilir.

özel tedavi bilgi formu (PDF) tamamlayın (PDF dokümanı nedir?) Bu tedaviyi anlamalarına yardımcı olmak.

Levine GN, et al. (2011). perkütan koroner girişim, 2011 ACC / AHA / SCAI Kılavuz: Uygulama Yönergeleri Kardiyoloji Vakfı / Kalp Derneği Görev Gücü Koleji ve Kardiyovasküler Anjiografi ve Müdahaleler Derneği bir rapor. Dolaşım, 124 (23): e574-e651.

Hass EE, ve ark. (2011). yükselmeli miyokart enfarktüsü ST-segmentli. V Fuster ve diğ., Ed. Olarak, Hurst Kalp, 13. Ed., Cilt. 2, s. 1354-1385. New York: McGraw-Hill.

Bir kalp krizi yaşıyorsanız; tıp ve yaşam tarzı değişikliklerine yanıt vermiyor sık ​​veya şiddetli anjin var; bir veya daha fazla olarak daralmış koroner damarların neden olduğu kalp kasının bir alana ciddi kan akımının azalması (iskemi) kanıt sahip olmak; anjiyoplasti ile başarılı bir şekilde tedavi olması muhtemeldir daralmış veya bloke arter var; prosedürü var yeterince iyi sağlığı bulunmaktadır.

Rakesh K. Pai, MD, FACC – Kardiyoloji, Electrophysiolog; Stephen Fort, MD, MRCP, FRCPC – Girişimsel Kardiyoloji

12 Mart 2014

kalp kasına azaltılmış kan akımı hiçbir kanıt yoktur; kalbin Sadece küçük alanlar risk altındadır ve anjin belirtileri devre dışı bırakılması gerekmez; Sen komplikasyonları olan veya diğer sağlık sorunları nedeniyle anjiyoplasti sırasında ölen için risk altındadır; Bir stent aldıktan sonra, kan sulandırıcı ilaçlar, aspirin ve diğer antiplatelet alamaz; Etkilenen arter anjiyoplasti sırasında ulaşılamıyor.

ponksiyon yerinde kanama; ponksiyon kan damar hasarı; Koroner arter ani kapanması; arterin iç astar Küçük gözyaşı; Kalp krizi; Ek prosedürleri için Need. Anjiyoplasti acil bypass cerrahisi ihtiyacı riskini artırabilir. Ayrıca, tamir arter dar tekrar (restenoz) alabilir ve tekrar anjiyoplasti yapılması gerekebilir; dilate kan damarı (restenoz) ve tekrar kapama; Ölüm. Birden fazla arter söz konusu olduğunda ölüm riski daha yüksektir.