Intravenöz aflibercept

Aşırı derecede hasar görmüş yara iyileşmesi oluşabilir; kesilmeye gerek vardır. Seçici cerrahiden en az 4 hafta önce tedaviyi askıya alın ve büyük cerrahiyi takiben ve cerrahi yaranın tamamen iyileşene kadar en az 4 hafta boyunca devam ettirmeyin. Gastrointestinal kanama da dahil olmak üzere ciddi ve bazen ölümcül kanamalar bildirilmiştir; izleme gereklidir. Ağır kanama varsa uygulamayınız. Ölümler dahil gastrointestinal perforasyon ortaya çıkabilir; kesilmeye ihtiyaç duyulur.

Aflibercept için kullanır

Aflibercept yalnızca doktorunuz tarafından doğrudan veya dolaylı olarak uygulanır.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Aflibercept için, aşağıdakiler düşünülmelidir

Aflibercept veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda yaşın ziv-aflibercept enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda ziv-aflibercept enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda ziv-aflibercept enjeksiyonu alan hastalarda dikkatli olmasını gerektirecek istenmeyen etkilere (örn., Diyare, dehidrasyon) sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Aflibercept’i kullanmadan önce

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı aflibercept kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşireden veya başka bir eğitimli sağlık uzmanından hastanede veya kanser tedavi merkezinde aflıbercept verebilirsiniz. Aflibercept damara yerleştirilen bir iğne ile verilir ve diğer kanser ilaçlarıyla birlikte verilir.

Doktorunuz, ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek ve almaya devam edip etmemeye karar vermek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmek isteyecektir.

Aflibercept aldığınızda doktorunuz kan, idrar ve tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edecektir. Ayrıca evinizdeki kan basıncını izlemeniz gerekebilir. Normal kan basıncınızda herhangi bir değişiklik fark ederseniz, derhal doktorunuzu arayın.

Siz veya eşinizin hamile kalmayı planlıyorsa doktorunuzun bildiğinden emin olun. Aflibercept erkeklerde ve kadınlarda doğurganlık sorunlarına neden olabilir. İlacınızı alırken ve son dozdan sonra en az 3 ay boyunca etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekir. Etkili doğum kontrolü hakkında doktorunuzla konuşun.

Aflibercept, kanama problemleri yaşama şansınızı artırabilir. Kanlı veya siyah, katran dışkıları, idrardaki kan, başın çarpması, nefes darlığı veya kahvenin kahve gibi görünen herhangi bir kanama belirtisi fark ederseniz derhal doktorunuzu arayın.

Şiddetli ishal, mide bulantısı, kusma veya karın ağrısı varsa doktorunuzu hemen arayın. Bunlar ciddi bir mide problemi semptomları olabilir.

Aflibercept vücudunuzun kesiklerinden ve yaralarından iyileşme biçimini etkileyebilir. Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin aflibercept kullandığınızı bildiğinden emin olun. Ameliyata almadan birkaç hafta önce aflibercept’i kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Baş ağrısı, nöbet, karışıklık, bulanık görme veya diğer görsel problemleriniz varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar, reversible posterior lökoensefalopati sendromu (RPLS) adı verilen nadir ve ciddi beyin durumlarının semptomları olabilir.

Ziv-aflibercept, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Aflibercept’in Doğru Kullanımı

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Kolorektal kanser Avastin, Xeloda, fluorourasil, kapesitabin, lökovorin, bevacizumab, oksaliplatin, Erbitux, irinotekan, Betaseron, setuksimab, Lonsurf, Stivarga, levamizol, Cyramza, Eloxatin, regorafenib, ramucirumab, Vectibix, Camptosar, Fusilev, interferon beta-1b, panitumumab , Levoleukovorin kalsiyum, Adrucil

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için ziv-aflibercept destek grubuna katılın.

Aflibercept kullanırken alınması gereken önlemler

Aflibercept Yan Etkiler

Ziv-aflibercept