angiogram

Bir anjiyografisinde (örneğin vena kava gibi) (aort gibi) bir arter kan akımı ya da bir damarın fotoğraf çekmek için özel bir boya ve kamera (floroskopi) kullanan bir X-ışını testidir. Bir anjiyografide kafa, kollar, bacaklar, göğüs, sırt ya da karın içinde arter veya venlerin bakmak için kullanılabilir.

kan akışını etkileyen kan damarları ile ilgili sorunlar tespit. Bu tür sorunların örnekleri bir kan damarında bir gözyaşı (tıkanıklık veya iç kanamaya neden olabilir), ve daralmış alanlar (damar duvarında zayıflık vardır) anevrizmalar arasında; yaralı veya hasar görmüş organların kan damarlarında değişikliklere bakın; Bir tümörün kan akışı desen göster. Tümör yayılmış ama aynı zamanda tedaviyi yönlendirmek ne kadar bu değil sadece yardım göstermek; durumun numarasını ve bir böbrek nakli öncesi renal arter yerini göstermek; Böyle bir ülser olarak, kanama kaynağı için bakın; yürüyen şiddetli bacak ağrısı olan kişilerde bacak hastalıklı kan damarları üzerinde cerrahi (periferik arter hastalığı) için hazırlayın; koroner arterlerde ne kadar kötü ateroskleroz kontrol edin.

Bir Angiogram sırasında, ince bir tüp kateter kasık (femoral arter veya ven) ya da sadece dirsek (brakiyal arter veya ven) yukarıda bir kan damarına yerleştirilir çağırdı. Kateter çalışılacak alanına yönlendirilmektedir. Sonra bir iyot boyası (kontrast madde) X-ışını resimlerin açıkça alan gösterisi yapmak için damar içine enjekte edilir. Bu yöntem, geleneksel veya kateter anjiyografide olarak bilinir. angiogram resimleri düzenli Röntgen filmleri haline veya bir bilgisayar dijital fotoğraf olarak saklanabilir.

Anjiyogram bir kan damarı (anevrizma) bir çıkıntı bulabilirsiniz. Ayrıca, daralma veya kan akışını etkileyen bir kan damarının bir tıkanıklık gösterilebilir. koroner arter hastalığı mevcut ve ne kadar kötü olduğunu ise bir anjiyogram gösterebilir.

Bir manyetik rezonans anjiyografisinde (MRA) veya bilgisayarlı tomografi anjiyografi (BTA) yerine angiogram bir seçenek olabilir. Bu testlerin her bir standart anjiyogram daha az invazif olduğunu. Bazı MRA testleri ve tüm CTA testleri boya enjeksiyonu gerektirir. Bir CTA da radyasyona maruz kalma içerir.

Bir anjiyogram için yapılır

Bazı durumlarda, bir yöntem olup adı Radyoloji hastalıkları tedavi etmek için, bir anjiyogram sırasında kullanılabilir. Örneğin, bir kateter, engellenen bir kan damarı açmak için bir tümöre ilaç teslim veya divertiküler kanama neden olduğu bağırsak kanamayı durdurmak için kullanılır. Bağırsak kanamayı durdurmak için, kateter arter daraltır ya da pıhtı kan kateter yoluyla enjekte edilir neden küçük kanama meydana geliyor arter ve tıp taşınır.