Anestetik, lokal topikal uygulama, diş, bukkal mukoza, gargara

Bu İlaçları Kullanır

Diş anestezikleri birçok durumda oluşan ağrı veya tahrişi gidermek için ağızda kullanılır. Örnekler, diş ağrısı, diş çıkarma ve ağız çevresinde veya çevresinde bulunan, yaralar, ağız yaraları ve ateş kabarcıkları gibi dişleri içerir. Ayrıca, bu ilaçların bazıları protezler veya diş telleri dahil diğer dişçilik cihazlarının neden olduğu ağrı veya tahrişi gidermek için kullanılır. Bununla birlikte, ağzınızda bir enfeksiyon ya da çok fazla yaralar varsa, bir diş anestezi kullanmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize danışın, çünkü başka tür tedavi gerekebilir. Ayrıca yan etkileri artar.

Bazı boğaz rahatsızlıklarının neden olduğu ağrıyı gidermek için bir form lidokain de kullanılır. Bazı formlarda benzokain, benzokain ve mentol kombinasyonu ve dyclonin boğaz ağrısı bastırmak için de kullanılır.

Bu ilaçların bazıları yalnızca doktorunuz veya diş hekiminizin reçetesiyle kullanılabilir. Diğerleri reçetesiz kullanılabilir, ancak doktorunuz veya diş hekiminiz tıbbi probleminiz için doğru kullanım ve doza ilişkin özel talimatlara sahip olabilir. Lokal anestezik içeren bazı reçetesiz satılan (tezgah üstü [OTC]) aerosoller, jeller, sıvılar veya merhemler ağızda veya çevresinde kullanılamaz. Hangi ürünün kullanılacağı ile ilgili sorularınız varsa, eczacınıza danışın.

Bu Tıbbı Kullanmadan Önce

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çocuklar diş anesteziklerine karşı özellikle hassas olabilir. Bu, tedavi sırasında bazıları ciddi olabilen istenmeyen etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir. Bir çocuğa diş anestezi uygularken, sağlık bakım uzmanınız tarafından aksi belirtilmediği sürece ilacı kullandığınızdan daha fazla kullanmamaya özen gösterin. Benzokain içeren diş çıkarma ilaçları 4 aylık ve daha büyük bebeklerde kullanılabilir. Benzokain içeren bir ürün (Benzokainli Orabase B), 6 yaş ve üzerindeki çocuklarda kullanılabilir. Dental anestezi içeren diğer reçetesiz ilaçların (tezgah üstü [OTC]) ilaçların çoğu 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda kullanılabilir. Bununla birlikte, bu diğer reçetesiz ürünler, bir sağlık uzmanı tarafından reçete edilmedikçe, 2 yaşından küçük bebekler veya çocuklarda kullanılmamalıdır.

Yaşlılar özellikle birçok lokal anestezinin etkisine duyarlıdır. Bu, özellikle de lidokain ile tedavi sırasında yan etkilerin görülme olasılığını artırabilir. Lokal anestezi içeren reçetesiz satılan (tezgah üstü [OTC]) ürünlerin sorun yaratması muhtemel değildir. Bununla birlikte, yaşlılar özellikle bir tıp doktoru veya diş hekimi tarafından aksi belirtilmediği sürece, ambalaj etiketi yerine daha fazla ilaç kullanmamaya özen göstermelidir.

Diş anesteziklerinin doğum kusurlarına veya insanlardaki diğer sorunlara neden olduğu bildirilmemiştir.

Diş anestezilerinin hemşirelik bebeklerinde sorun yarattığı bildirilmemiştir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilaçlardan herhangi birine sahip olduğunuzda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu İlacın Doğru Kullanımı

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Bu ilacın güvenli ve etkili kullanımı için

Viskoz (çok kalın) sıvı formdaki lidokainin (örneğin, Xylocaine Viskoz)

Benzokain film oluşturan jel (örn., Oratect Jel)

Bir diş anestezisinin diğer jel veya sıvı formlarını kullanmak

Benzokain diş macunu (örn., Benzokain ile Orabase-B) kullanmak için,

Bir diş anestezisinin aerosol veya sprey formlarını kullanmak

Benozain, benzokain, mentol veya dyclonine pastil formlarını kullanmak

Bu sınıftaki doz ilaçları farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilaçların ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Teneke kutuyu oda sıcaklığında, ısıdan ve ışığı uzak tutarak saklayın. Donma. Bu ilacı aşırı ısıya veya soğuka maruz kalabileceği bir arabanın içinde tutmayın. Teneke kutu boş olsa bile teneke kutuya delik açmayın ya da ateşe atmayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Doktorunuza danışınız

Başka bir tedaviye ihtiyaç duyan bir durumunuz olabilir.

Sağlık uzmanınıza danışın

Bu Tıbbı Kullanırken Önlemler

Başka bir tedaviye ihtiyaç duyan bir durumunuz olabilir

Diş hekiminize danışın

Belirli bir laboratuar testi yapılırken vücudunuzda benzokain veya lidokain mevcutsa, yanlış test sonuçları ortaya çıkabilir. Bu test, pankreasın ne kadar iyi çalıştığını göstermek için bentiromid (örn. Chymex) adlı bir ilaç kullanır. Bu test yapılmadan önce 72 saat (3 gün) boyunca benzokain veya lidokain içeren herhangi bir ürün kullanmamalısınız.

Bu ilacı ağzınızın veya boğazın arkasında kullanıyorsanız, kullandıktan sonra bir saat boyunca herhangi bir şey yemeyin veya içmeyin. Bu ilaçlar bu alanlara uygulandığında, yutmaya ve boğulmaya neden olabilir.

Bu ilacı kullandıktan sonra ağzınızı veya boğazınızı hissettirdiği sürece sakız veya yiyecek çiğneme. Bunu yapmak bir yaralanmaya neden olabilir. Dilinizi kazayla ısırıp yanağınızın iç kısmını ısırırsınız.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.