Anemi hastalığı

Anemi, vücudun dokularına yeterli oksijen taşımak için yeterli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücrenizin bulunmadığı bir durumdur. Anemi sahibi olmak sizi yorgun ve zayıf hissettirir.

Her biri kendi davası olan birçok anemi vardır. Anemi geçici veya uzun süreli olabilir ve hafif ila şiddetli olabilir. Anemi olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışın, çünkü ciddi hastalık belirtileri olabilir.

Belirtiler

Anemi tedavisi, takviyeleri alarak tıbbi prosedürlere girmekten oluşur. Sağlıklı ve çeşitli bir diyetle bazı anemi türlerini önleyebilirsiniz.

Yorgunluk; Zayıflık; Soluk veya sarımtırak cilt; Düzensiz kalp atışları; Nefes darlığı; Baş dönmesi veya başın çarpması; Göğüs ağrısı; Soğuk eller ve ayaklar; Baş ağrısı

Anemi bulguları ve belirtileri, anemi nedeninize bağlı olarak değişir. Bunlar şunları içerebilir:

İlk anda anemi çok hafif olabilir, bu da farkedilmeyecektir. Ancak, anemi kötüleştikçe semptomlar kötüleşir.

Açıklanamayan nedenlerden ötürü yorulduğınızı düşünüyorsanız doktorunuzla randevu alın. Demir eksikliği anemisi veya vitamin B-12 eksikliği gibi bazı anemi sık görülür.

Vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi yapmaz; Kanama, değiştirilebileceklerinden çok daha hızlı bir şekilde kırmızı kan hücrelerini kaybetmenize neden olur; Vücudunuz kırmızı kan hücrelerini yok eder

Yorgunluğun aneminin yanısıra birçok nedeni vardır, bu nedenle yorgun olursanız anemik olmanız gerektiğini düşünmeyin. Bazı insanlar, hemoglobinlerinin düşük olduğunu, bu da kan bağışında anemi olduğunu öğrenir. Düşük hemoglobin yüzünden kan bağışı yapamadığınızı söylediyseniz, doktorunuzla randevu alın.

Demir eksikliği anemisi. Bu, dünyadaki en yaygın kansızlık türüdür. Demir eksikliği anemisi, vücudunuzdaki demir eksikliğinden kaynaklanır. Hemoglobin yapmak için kemik iliğinizin demirlenmesi gerekir. Yeterli demir olmazsa, vücudunuz kırmızı kan hücreleri için yeterli miktarda hemoglobin üretemez .; Demir takviyesi olmaksızın, bu tür anemi bir çok gebe kadında görülür. Ayrıca ağır kanamadan, ülserden, kanserden ve tezgah üstü ağrı kesicilerden, özellikle de aspirin’den düzenli olarak kan kaybı gibi kan kaybından kaynaklanmaktadır .; Vitamin eksikliği anemi. Demire ek olarak, vücudunuzun, yeterince sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmek için folat ve B-12 vitamini gerekir. Bunların ve diğer önemli besin maddelerinden yoksun bir diyet azalmış kırmızı kan hücresi üretimine neden olabilir .; Buna ek olarak, bazı insanlar B-12’yi yeterince tüketebilir, ancak bedenleri vitamini işleyemez. Bu, pernisiyöz anemi olarak da bilinen vitamin eksikliği anemisine neden olabilir .; Kronik hastalık anemisi. Bazı hastalıklar – kanser, HIV / AIDS, romatoid artrit, böbrek hastalığı, Crohn hastalığı ve diğer kronik enflamatuvar hastalıklar gibi – kırmızı kan hücrelerinin üretimine müdahale edebilir .; Aşırı kansızlık. Hayatını tehdit eden bu nadir anemi, vücudunuz yeterli sayıda kırmızı kan hücresi üretmediğinde ortaya çıkar. Aplastik aneminin nedenleri arasında enfeksiyonlar, belirli ilaçlar, otoimmün hastalıklar ve toksik kimyasallara maruz kalma sayılabilir .; Kemik iliği hastalığına bağlı anemi. Lösemi ve miyelofibroz gibi çeşitli hastalıklar, kemik iliğinizdeki kan üretimini etkileyerek anemiye neden olabilir. Bu tür kanser ve kanser benzeri rahatsızlıkların etkileri hafif ila hayatı tehdit eder; Hemolitik anemi. Bu anemi grubu, kırmızı kan hücreleri kemik iliğinin yerini almasından daha hızlı yok edildiğinde ortaya çıkar. Bazı kan hastalıkları, kırmızı kan hücresi yıkımını arttırır. Bir hemolitik anemi miras bırakabilir veya daha sonradan geliştirebilirsiniz .; Orak hücre anemisi. Bu kalıtsal ve bazen ciddi durum, kalıtsal bir hemolitik anemi. Bunun nedeni, kırmızı kan hücrelerini anormal hilal (orak) bir şekle sokmaya zorlayan kusurlu bir hemoglobin formudur. Bu düzensiz kan hücreleri erken ölür, kronik alyuvar kıtlığı oluşur. Diğer anemi. Talasemi ve sıtma anemi gibi birkaç başka anemi var.

Sebepler

Anemi, kanınızdaki kırmızı kan hücreleri yeterli olmadığında ortaya çıkar. Bu, eğer

Vücudunuz üç çeşit kan hücresi yapar: enfeksiyona karşı savaşan beyaz kan hücreleri, kan pıhtısına yardımcı olan trombositler ve alyuvarlar vücudunuz boyunca oksijen taşımaktadır.

Kırmızı kan hücreleri, hemoglobin – kan lekesinin kırmızı rengini veren demir açısından zengin bir protein içerir. Hemoglobin, alyuvarların akciğerlerinizden vücudun her yerine oksijen taşımasına ve vücudun diğer bölgelerinden akciğerlere karbon dioksit taşınmasına olanak tanır; böylece ekzalasyon yapılabilir.

Kırmızı kan hücreleri de dahil olmak üzere çoğu kan hücresi, büyük kemiklerinin birçoğunun boşluklarında bulunan süngerimsi bir materyal olan kemik iliğinde düzenli olarak üretilir. Hemoglobin ve kırmızı kan hücreleri üretmek için, vücudunuzun yediğiniz gıdalardan demir, vitamin B-12, folat ve diğer besin maddeleri gerekir.

Farklı anemi türleri ve nedenleri arasında

Risk faktörleri

Demir eksikliği anemisi. Bu, dünyadaki en yaygın kansızlık türüdür. Demir eksikliği anemisi, vücudunuzdaki demir eksikliğinden kaynaklanır. Hemoglobin yapmak için kemik iliğinizin demirlenmesi gerekir. Yeterli demir olmazsa, vücudunuz kırmızı kan hücreleri için yeterli miktarda hemoglobin üretemez.

Bazı vitaminlerden yoksun bir diyet. Demirde sürekli olarak düşük bir diyet geçiren B-12 vitamini ve folat, anemi riskinizi arttırır .; Bağırsak rahatsızlıkları. Crohn hastalığı ve çölyak hastalığı gibi bağırsaklarınızdaki besin maddelerinin emilimini etkileyen bağırsak rahatsızlığı olması, anemi riski taşır .; Adet. Genel olarak, menopoz yaşayan kadınların demir eksikliği anemisi erkeklere ve postmenapozal kadınlara göre daha fazla risk taşır. Menstrüasyon kırmızı kan hücrelerinin kaybına neden olduğu için; Gebelik. Hamiliyseniz ve folik asit ile multivitamin almıyorsanız, anemi riski yüksektir .; Kronik durumlar. Kansere, böbrek yetmezliğine veya başka bir kronik rahatsızlığınız varsa, kronik hastalık anemisi riski altında olabilirsiniz. Bu koşullar, alyuvarların yetersizliğine neden olabilir .; Vücudunuzdaki bir ülser veya başka bir kaynaktan gelen yavaş, kronik kan kaybı vücudunuzun demir deposunu tüketebilir ve demir eksikliği anemisine neden olabilir .; Aile öyküsü. Ailenin orak hücre anemisi gibi kalıtsal bir anemi öyküsü varsa, durumun artmış risk altında olabilirsiniz .; Diğer faktörler. Bazı enfeksiyonlar, kan hastalıkları ve otoimmün hastalıklar, alkolizm, toksik kimyasallara maruz kalma ve bazı ilaçların kullanımı öyküsü kırmızı kan hücresi üretimini etkileyebilir ve anemi oluşturabilir .; Yaş. 65 yaş üzerindeki insanlara anemi riski artmaktadır.

Komplikasyonlar

Demir takviyesi olmaksızın, bu tür anemi bir çok gebe kadında görülür. Ağır adet kanamasından, ülserden, kanserden ve tezgah üstü ağrı kesicilerden, özellikle de aspirin’den düzenli olarak kan kaybı gibi kan kaybından da kaynaklanmaktadır.

Ciddi yorgunluk. Anemi yeterince ağır olduğunda, günlük işlerinizi tamamlayamayacak kadar çok yorgun olabilirsiniz .; Gebelik komplikasyonları. Folik asit eksikliği olan gebelerde erken doğum gibi komplikasyonlarla karşılaşma olasılığı daha yüksektir; Kalp sorunları. Anemi hızlı veya düzensiz bir kalp atışına (aritmi) neden olabilir. Anemik olduğunuzda kalbin, kanda oksijen eksikliğini telafi etmek için daha fazla kan pompalaması gerekir. Bu, kalp ya da kalp yetmezliğinin büyümesine neden olabilir .; Ölüm. Orak hücre anemisi gibi bazı kalıtsal anemi ciddi olabilir ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Çok kan kaybetmek akut şiddetli anemi ile sonuçlanır ve ölümcül olabilir.

Vitamin eksikliği anemi. Demire ek olarak, vücudunuzun, yeterince sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmek için folat ve B-12 vitamini gerekir. Bu ve diğer temel besin maddelerinden yoksun bir diyet, azaltılmış kırmızı kan hücresi üretimine neden olabilir.

Tam kan sayımı (CBC). Kan örneğinde kan hücrelerinin sayısını saymak için bir CBC kullanılır. Anemi için doktorunuz kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin (hematokrit) ve kanınızdaki hemoglobin seviyeleri ile ilgilenir; Normal yetişkin hematokrit değerleri bir tıbbi uygulamadan diğerine değişir, ancak genellikle erkeklerde yüzde 40-52, kadınlarda yüzde 35 ve yüzde 47’dir. Normal yetişkin hemoglobin değerleri erkekler için genellikle decyliter başına 14-18 gram ve kadınlar için decyliter başına 12-16 gram arasındadır .; Kırmızı kan hücrelerinin boyut ve şeklini belirlemek için yapılan bir test. Bazı kırmızı kan hücreleriniz alışılmadık boyut, şekil ve renk açısından incelenebilir.

Teşhis

Buna ek olarak, bazı insanlar B-12’yi yeterince tüketebilir, ancak bedenleri vitamini işleyemez. Bu, pernisiyöz anemi olarak da bilinen vitamin eksikliği anemisine neden olabilir.

Bu faktörler sizi kansızlığa yakalanma riskini arttırır

Demir eksikliği anemisi. Bu anemi formunun tedavisi genellikle demir takviyelerinin alınmasını ve diyetinizde değişiklikler yapılması anlamına gelir .; Demir eksikliğinin altında yatan neden kan kaybediyorsa – menstruasyon dışında – kanamanın kaynağı belirlenmeli ve durdurulmalıdır. Buna ameliyat da dahildir .; Vitamin eksikliği anemileri. Folik asit ve C vitamini eksikliği için yapılan tedavi diyet takviyelerini içerir ve bu besleyicileri diyetinizde arttırır .; Sindirim sisteminiz, yediğiniz gıdanın B-12 vitamini emiliminde sorun yaşıyorsa, B-12 vitaminine ihtiyacınız olabilir. İlk önce, çekimleri her geçen gün alabilirsin. Sonunda, ayda bir kere atış yapmanız gerekir; durumunuza bağlı olarak, ömür boyu sürebilir .; Kronik hastalık anemisi. Bu tür anemi için özel bir tedavi yoktur. Doktorlar altta yatan hastalığın tedavisine odaklanırlar. Semptomlar ciddi şekilde ortaya çıkarsa, böbrekler tarafından normal olarak üretilen bir hormon olan kan transfüzyonu veya sentetik eritropoietin enjeksiyonu, kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyarır ve yorulmayı kolaylaştırır. Aşırı kansızlık. Bu anemi için tedavi, alyuvar düzeylerini yükseltmek için kan naklini içerebilir. Kemik iliğiniz hastalıyorsa ve sağlıklı kan hücreleri yapamıyorsanız, bir kemik iliği nakline ihtiyacınız olabilir; Kemik iliği hastalığına bağlı anemi. Bu çeşitli hastalıkların tedavisi ilaç, kemoterapi veya kemik iliği transplantasyonunu içerebilir .; Hemolitik anemi. Hemolitik anemilerin idaresi şüpheli ilaçlardan kaçınılması, ilgili enfeksiyonların tedavisi ve bağışıklık sisteminizi bastıran ve alyuvarlarınıza hücum edebilecek ilaçların alınmasını içerir. Anemi şiddetinize bağlı olarak, kan transfüzyonu veya plazmaferez gerekli olabilir. Plazmaferez, kan filtreleme prosedürünün bir türüdür. Bazı durumlarda, dalağın çıkarılması faydalı olabilir .; Orak hücre anemisi. Bu anemi için tedavi, ağrıyı azaltmak ve komplikasyonları önlemek için oksijen, ağrı giderici ilaçlar ve oral ve intravenöz sıvıların verilmesini içerebilir. Doktorlar aynı zamanda kan nakli, folik asit takviyeleri ve antibiyotikler önerebilir .; Bazı durumlarda kemik iliği nakli etkili bir tedavi olabilir. Orak hücre anemisini tedavi etmek için hidroksiüre (Droxia, Hydrea) adı verilen kanserli bir ilaç da kullanılır .; Talasemi. Bu anemi kan transfüzyonları, folik asit takviyeleri, ilaçlar, dalakların alınması (splenektomi) veya kan ve kemik iliği kök hücre nakli ile tedavi edilebilir.

Kronik durumlar. Kansere, böbrek yetmezliğine veya başka bir kronik rahatsızlığınız varsa, kronik hastalık anemisi riski altında olabilirsiniz. Bu koşullar, alyuvarların yetersiz kalmasına neden olabilir.

Yaşadığınız semptomlar ve ne kadar süredir; Büyük stresler, implante tıbbi cihazlar, toksinler veya kimyasallara maruz kalma ve yakın zamanda yaşam değişiklikleri de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgiler; Dozlar da dahil olmak üzere aldığınız tüm ilaçlar, vitaminler ve takviyeler; Doktorunuza soracak sorular

Vücudunuzdaki bir ülser veya başka bir kaynaktan gelen yavaş, kronik kan kaybı vücudunuzun demir deposunu tüketebilir ve demir eksikliği anemisine neden olabilir.

Tedavi edilmediğinde, kansızlık birçok sağlık sorununa neden olabilir

Belirtilerimin en olası sebebi nedir? Olası diğer nedenler var mı ?; Herhangi bir teste ihtiyacım var mı ?; Anemi benim için geçici veya uzun süreli mi? Hangi tedaviler mevcuttur ve hangisini önerirsiniz ?; Tedaviden hangi yan etkileri bekleyebilirim ?; Bu diğer sağlık koşullarım var. Bunları en iyi nasıl birlikte yönetebilirim ?; Herhangi bir diyet kısıtlamasına uymam gerekiyor mu? Diyetime herhangi bir yiyecek eklemem gerekiyor mu? Bu gıdaları ne sıklıkta yemem gerekiyor? Benimle alabileceğiniz broşürler veya başka basılı materyalleriniz var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Tedavi

Anemi teşhis etmek için, doktorunuz tıbbi ve aile geçmişiniz hakkında soru sorabilir, fizik muayene yapabilir ve aşağıdaki testleri uygulayabilir

Bu semptomları ne zaman başlattın ?; Belirtileriniz gelişip gidiyor mu yoksa sabit mi? Belirtileriniz ne kadar şiddetli? Belirtilerinizi iyileştiren herhangi bir şey var mı ?; Belirtilerinizi kötüleştiren şey nedir? Vejeteryan mısın?; Bir günde genellikle kaç porsiyon meyve ve sebze yersiniz? Alkol kullanır mısın? Eğer öyleyse, genellikle kaç tane içeceğiniz var? Sen sigara içen misin ?; Son zamanlarda bir kereden fazla kan bağıştınız mı?

Tam kan sayımı (CBC). Kan örneğinde kan hücrelerinin sayısını saymak için bir CBC kullanılır. Anemi için doktorunuz kandaki (hematokrit) ve kanınızdaki hemoglobin içindeki kırmızı kan hücrelerinin seviyeleri ile ilgilenir.

Normal yetişkin hematokrit değerleri bir tıbbi uygulamadan diğerine değişir, ancak genellikle erkeklerde yüzde 40-52, kadınlarda yüzde 35 ve yüzde 47’dir. Normal yetişkin hemoglobin değerleri genellikle erkekler için desiliter başına 14 ila 18 gram ve kadınlar için decyliter başına 12 ila 16 gram arasındadır.

Randevu hazırlığı

Anemi tanısı alırsanız, doktorunuz altında yatan nedeni belirlemek için ek testler isteyebilir. Örneğin demir eksikliği anemisi, kronik ülserler kanaması, kolonda benign polipler, kolon kanseri, tümörler veya böbrek sorunlarından kaynaklanabilir.

Bazen anemiyi teşhis etmek için kemik iliğinizin bir örneğini incelemek gerekebilir.

Demir. Demir açısından zengin gıdalar sığır eti ve diğer etler, fasulye, mercimek, demirle kuvvetlendirilmiş hububat, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kurutulmuş meyvelerdir .; Folate. Bu besin ve sentetik folik asit, meyve ve meyve suları, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yeşil bezelye, baklagiller, fıstık ve ekmek, tahıl, makarna ve pirinç gibi zenginleştirilmiş tahıl ürünlerinde bulunabilir .; B-12 vitamini. B-12 vitamini bakımından zengin gıdalar et, süt ürünleri ve tohumlanmış tahıl ve soya ürünleri içerir .; C vitamini açısından zengin gıdalar, narenciye ve meyve suları, biber, brokoli, domates, kavun ve çilek içerir. Bu maddeler demir emilimini artırmaya yardımcı olur.

Önleme

Anemi tedavisi nedene bağlıdır.

Anemi hakkında daha fazla bilgi edinin

Demir eksikliği anemisi. Anemi bu formu için genellikle demir takviyeleri alarak ve diyet değişiklikler yapmayı içerir.

Demir eksikliğinin altında yatan neden kan kaybediyorsa – menstruasyon dışında – kanamanın kaynağı belirlenmeli ve durdurulmalıdır. Bu ameliyatı gerektirebilir.

Vitamin eksikliği anemileri. Folik asit ve C vitamini eksikliği için yapılan tedavi, diyet takviyelerini içerir ve diyetinizde bu besin maddelerini artırır.

Anemi hakkında daha fazlası

Sindirim sisteminiz, yediğiniz gıdanın B-12 vitamini emiliminde sorun yaşıyorsa, B-12 vitaminine ihtiyacınız olabilir. İlk önce, çekimleri her geçen gün alabilirsin. Sonunda, ayda bir kere atış yapmanız gerekir; durumunuza bağlı olarak, ömür boyu sürebilir.

Hemolitik anemi. Hemolitik anemilerin idaresi, şüpheli ilaçlardan kaçınılması, ilgili enfeksiyonların tedavisi ve bağışıklık sisteminizi bastıran kırmızı kan hücrelerinize saldıran ilaçların alınmasını içerir.

Anemi şiddetinize bağlı olarak, kan transfüzyonu veya plazmaferez gerekli olabilir. Plazmaferez, kan filtreleme prosedürünün bir türüdür. Bazı durumlarda, dalağın çıkarılması faydalı olabilir.

Orak hücre anemisi. Bu anemi için tedavi, ağrıyı azaltmak ve komplikasyonları önlemek için oksijen, ağrı giderici ilaçlar ve oral ve intravenöz sıvıların verilmesini içerebilir. Doktorlar aynı zamanda kan nakli, folik asit takviyeleri ve antibiyotikler önerebilir.

Bazı durumlarda kemik iliği nakli etkili bir tedavi olabilir. Orak hücre anemisini tedavi etmek için hidroksiüre (Droxia, Hydrea) adı verilen bir kanser ilacı da kullanılır.

Uzun süreli yorgunluk veya sizi endişelendiren başka belirtiler veya belirtiler varsa, birincil doktorunuzla randevu alın. O, kan hastalıklarının (hematolog), kalbin (kardiyolog) veya sindirim sisteminin (gastroenterolog) tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora yönlendirir.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler.

Randevunuzdan önce bir listesini yapın.

Anemi için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuzun isteyebileceği sorulara örnekler

Birçok tür anemi önlenemez. Ancak, demir eksikliği anemisi ve vitamin eksikliği anemileri, çeşitli vitamin ve besin maddelerini içeren bir diyetle önlenebilir;

Yediğiniz gıdalardan yeterli miktarda vitamin almak konusunda endişeleniyorsanız, doktorunuza danışın, sizin için bir çok vitamin olup olmadığını sorun.

Orak hücre anemisi veya talasemi gibi kalıtsal bir anemi olan bir ailede geçmişiniz varsa, riskiniz ve muhtemelen çocuklarınız için hangi tehlikelerden vazgeçebileceğinizi doktorunuza ve muhtemelen genetik danışmanınıza danışın.

Anemi, sıtmanın bir komplikasyonu olabilir. Sıtma yaygın bir yere seyahat planlıyorsanız, önleyici ilaçlar almak konusunda önceden doktorunuzla konuşun. Sıtmanın yaygın olduğu alanlarda önleme, örneğin insektisit ile tedavi edilen yatak ağlarının kullanılmasıyla, sivrisineklere maruz kalmanın azaltılmasını içerir.

Için semptomlar ve tedavi

1

 1

)