Anal fissür hastalığı

Bir anal fissür, anüsü çizen ince, nemli dokuda (mukoza) küçük bir yırtıktır. Bağırsak hareketi sırasında sert veya büyük dışkı geçtiğinde anal fissür oluşabilir. Anal fissürler genellikle bağırsak hareketleri ile ağrı ve kanamaya neden olur. Ayrıca, anüsün sonunda (anal sfinkter) kas iskeletinde spazmlar yaşayabilirsiniz.

Anal fissürleri genç bebeklerde çok yaygındır, ancak her yaştan insanı etkileyebilir. Çoğu anal fissür, fiber alımının artması veya sitz banyolar gibi basit tedavilerle daha iyi olur. Anal fissürlü bazı insanlar ilaç tedavisine ya da ara sıra cerrahiye ihtiyaç duyabilir.

Belirtiler

Bir anal fissür belirtileri ve belirtileri

Bağırsak hareketleri sırasında bazen şiddetli ağrı; Birkaç saate kadar sürebilen bağırsak hareketi sonrası ağrı; Bağırsak hareketinden sonra dışkı veya tuvalet kağıdında parlak kırmızı kan; Anüs etrafında kaşıntı veya tahriş; Anüs çevresindeki deride görünür bir çatlak; Anal fissür yakınında deride küçük bir yumru veya cilt etiketi

Bağırsak hareketi sırasında ağrılarınız varsa doktorunuza danışın veya dışkıda kan akması veya bağırsak hareketi sonrası tuvalet kağıdına dikkat edin.

Anal fissürün yaygın nedenleri şunlardır:

Anal fissürlerin az yaygın nedenleri arasında

Büyük veya sert dışkı atmak; Bağırsak hareketleri sırasında kabızlık ve zorlama; Kronik ishal; Crohn hastalığı veya bir başka iltihaplı barsak hastalığının neden olduğu anorektal bölgenin iltihaplanması; Doğum

Bir anal fissür geliştirme riskinizi artırabilecek faktörler arasında

Anal kanseri; HIV; Tüberküloz; Frengi; Herpes

Sebepler

Anal fissürün komplikasyonları arasında şunlar sayılabilir:

Mümkünse, doktorunuz anal kanalınıza eldivenli bir parmak takarak veya anal kanalı kontrol etmek için kısa, aydınlatılmış bir tüp (anoskop) kullanan bir dijital rektal muayene gerçekleştirir. Bununla birlikte, eğer bu sizin için çok acı vericiyse, doktorunuz bir anal fissürü yalnızca gözlemle teşhis edebilir.

Akut bir anal fissür, bir şekilde kağıt kesimi gibi yeni bir gözyaşı gibi görünüyor. Bir kronik anal fissürde muhtemelen gözyaşı yanı sıra iki ayrı cilt veya cilt etiketi, bir dahili (sentinel kazık) ve bir dış (hipertrofisi olan papilla) etiketleri bulunur.

Fissürün yeri, nedeni hakkında ipucu sunar. Sırt veya cephe yerine anal açıklığın yan tarafında oluşan bir fissür, Crohn hastalığı gibi başka bir bozukluğun belirtisi olma olasılığı daha yüksektir. Doktorunuz, altta yatan bir durumunuz olduğunu düşündüğünde daha fazla test yapmasını tavsiye edebilir

Dışkılarınızı yumuşak tutmak için adım atarsanız, elyaf ve sıvı alımını artırmak gibi birkaç hafta içinde genellikle anal fissürler iyileşir. Özellikle bağırsak hareketi sonrasında, günde birkaç kez 10 ila 20 dakika boyunca ılık suda bekletmek, sfinkteri rahatlatmaya ve şifayı artırmaya yardımcı olabilir.

Risk faktörleri

Belirtileriniz devam ederse muhtemelen daha fazla tedaviye ihtiyacınız olacak.

Bebeklik. Birçok bebek hayatlarının ilk yıllarında bir anal fissür yaşarlar, uzmanlar neden emin değil ;; Yaşlanma. Yaşlı yetişkinler kısmen dolaşımdaki yavaşlamayla bir anal fissür geliştirebilir ve bu da rektal bölgede kan akımının azalmasına neden olur. Kabızlık. Bağırsak hareketi sırasında süzme ve sert tabureler geçirilmesi yırtılma riskini arttırır .; Doğum Anal fissürleri doğum yaptıktan sonra kadınlarda daha sık görülür .; Crohn hastalığı. Bu iltihaplı bağırsak hastalığı bağırsak yolunun kronik inflamasyonuna neden olur ve bu da anal kanalın astarlanmasını yırtılmaya daha açık hale getirebilir. Anal cinsel ilişki.

Komplikasyonlar

Doktorunuz öneride bulunabilir

İyileşmede başarısızlık. Altı hafta içinde iyileşemeyen bir anal fissür, kronik olarak kabul edilir ve daha ileri tedaviye ihtiyaç duyulabilir .; Tekrarlama. Bir anal fissür deneyimledikten sonra, başka bir anal fissür olma eğilimi gösterir .; Kasları saran bir gözyaşı. Bir anüs fissürü, anüs kapanır kas iç halkasına (iç anal sfinkter) uzanabilir, böylece anal fissürün iyileşmesi daha zor hale gelir. Düzeltilmemiş bir fissür, ağrıyı azaltmak için fissürü onarmak veya kaldırmak için ilaçlar veya ameliyatlar gerektirebilecek bir rahatsızlık döngüsünü tetikleyebilir.

Diğer tedavilere dirençli kronik bir anal fissürünüz varsa veya belirtileriniz şiddetli ise doktorunuz ameliyat önerebilir. Doktorlar genelde yanal iç sfinkterotomi (LIS) adı verilen ve spazmı ve ağrıyı azaltmak için anal sfinkter kasının küçük bir bölümünü kesmeyi içeren iyileştirme prosedürünü uygularlar. Çalışmalar, kronik fissür için ameliyatın herhangi bir medikal tedaviden çok daha etkili olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, ameliyatın idrar kaçırmaya neden olma riski azdır.

Esnek sigmoidoskopi. Doktorunuz, incecik bir video içeren ince, esnek bir tüpü kolonunuzun alt kısmına yerleştirecektir. Bu test, 50 yaşından küçükseniz ve bağırsak hastalıkları veya kolon kanseri için herhangi bir risk faktörü bulunmuyorsa yapılabilir .; Kolonoskopi. Doktorunuz tüm kolonun muayenesi için rektumunuza esnek bir tüp yerleştirir. Bu test 50 yaşından büyükseniz veya kolon kanseri, diğer durum belirtileri veya karın ağrısı veya diyare gibi diğer belirtiler için risk faktörlerine sahipseniz yapılabilir.

Teşhis

Bir anal fissürünüz varsa, sindirim hastalıkları (gastroenterolog) veya kolon ve rektal cerrah konusunda uzmanlaşmış bir doktora yönlendirilebilirsiniz.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler.

Dışa uygulanan nitrogliserin (Rectiv), fissüre kan akışını artırmaya yardımcı olur ve iyileşmeyi teşvik eder ve anal sfinkteri rahatlatmaya yardımcı olur. Nitrogliserin, diğer muhafazakar tedbirlerin başarısız olduğu durumlarda genellikle tıbbi tedavi olarak düşünülür. Yan etkiler arasında baş ağrısı olabilir; bunlar şiddetli olabilir .; Lidokain hidroklorür (Xylocaine) gibi topikal anestetik kremler ağrının hafifletilmesi için yararlı olabilir .; Anal sfinkter kasını felç etmek ve spazmları hafifletmek için A tipi Botulinum toksini (Botox) .; Oral nifedipin (Procardia) veya diltiazem (Cardizem) gibi kan basıncı ilaçları, anal sfinkteri rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bu ilaçlar ağız yoluyla alınabilir veya harici olarak uygulanabilir ve nitrogliserin etkili olmadığında veya önemli yan etkilere neden olduğunda kullanılabilir.

Randevu alırken önceden yapmanız gereken, örneğin belirli bir test yaptırmadan önce oruç tutmak gibi bir şey olup olmadığını sorun. Bir listesini yapın

Belirtileriniz, randevunuzun nedeni ile ilgisiz görünse bile; Başlıca stresler, yeni yaşam değişiklikleri ve aile tıbbi geçmişi de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgiler; Alınan tüm ilaçlar, vitaminler veya diğer takviyeler; dozlar dahil; Doktorunuza soracak sorular

Verilen bilgileri hatırlamanıza yardımcı olması için mümkünse bir aile üyesi veya arkadaş edin.

Doktorunuza sormak isteyebileceğiniz sorulara örnekler

Belirtilerime muhtemelen neden olan şey nedir? Belirtilerim için olası başka nedenler var mı? Herhangi bir teste ihtiyacım var mı ?; Durumum muhtemelen geçici (akut) veya kronik midir? Takip etmem gereken diyet önerileri var mı ?; Takip etmem gereken kısıtlamalar var mı ?; En iyi eylem şekli nedir ?; Önerdiğiniz ilk yaklaşıma alternatifler nelerdir ?; Bu diğer sağlık koşullarım var. Bunları en iyi nasıl birlikte yönetebilirim ?; Elimdeki broşürler veya basılı malzemeler var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Tedavi

Randevunuz sırasında başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Belirtileri ne zaman hissetmeye başladın? Belirtileriniz sürekli mi yoksa ara sıra mı? Belirtileriniz ne kadar şiddetli? Belirtilerinizin en çok nerede olduğunu hissediyorsunuz ?; Belirtilerinizi iyileştirmek için ne varsa, neye dikkat edin? Herhangi bir şey varsa, belirtilerinizi kötüleştirecek gibi görünüyor? Crohn hastalığı gibi başka tıbbi durumlarınız var mı? Kabız probleminiz var mı?

Doktorunuz sorabilir

Doktorunuzu görmek için beklerken, bol su içmek, diyetinize lif eklemek ve düzenli olarak egzersiz yapmak gibi kabızlıktan kaçınmak için adımlar atın. Ayrıca bağırsak hareketleri sırasında süzülmeyin. Fazla basınç, çatlamayı uzatabilir veya yenisini yaratabilir.

Randevu hazırlığı

Doktorunuz büyük olasılıkla tıbbi geçmişiniz hakkında soru soracak ve anal bölgesinin denetlenmesi de dahil olmak üzere fiziksel bir sınav yapacaktır. Genellikle gözyaşı görülebilir. Genellikle bu sınav, bir anal fissürü teşhis etmek için gereken şeylerin hepsidir.

Birkaç yaşam tarzı değişikliği, rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir ve bir anal fissür iyileşmesini teşvik eder, aynı şekilde rekürrensi önleyebilir

Diyetinize lif ekleyin. Günde yaklaşık 25 ila 30 gram lif tüketilmesi tabureleri yumuşak tutmaya ve fissür iyileşmesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Elyaf bakımından zengin gıdalar arasında meyveler, sebzeler, fıstıklar ve tahıllar bulunur. Ayrıca bir elyaf takviyesi de alabilirsin. Elyaf ilavesi gaza ve şişkinliğe neden olabilir, bu nedenle alım miktarınızı yavaş yavaş artırın .; Yeterli sıvıları iç. Sıvılar kabızlığı önlemeye yardımcı olur .; Düzenli egzersiz. Haftanın çoğu gününde, yürüme gibi orta derecede fiziksel aktivitelerden 30 dakika veya daha fazlasına katılın. Egzersiz düzenli barsak hareketlerini destekler ve vücudunuzun tüm bölgelerine kan akışını arttırır ve bu da bir anal fissürün iyileşmesini hızlandırabilir .; Bağırsak hareketi sırasında süzmeyi önleyin. Süzme, iyileşme gözyaşı açan veya yeni bir yırtık oluşturabilen basınç oluşturur.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Bebeğinizin anal fissürü varsa, çocuk bezlerini sık sık değiştirin, bölgeyi hafifçe yıkayın ve sorunu çocuğunuzun doktoruyla tartışın.

Önleme

Kabızlığı önlemek için önlemler alarak bir anal fissürü önleyebilirsiniz. Yüksek lifli gıdalar tüketin, sıvıları için ve bağırsak hareketleri sırasında gergin kalmamak için düzenli olarak egzersiz yapın.

Anal fissure hakkında daha fazla bilgi edinin

1

Anal fissür hakkında daha fazlası

)