Amyotrofik lateral skleroz (als) tedavileri ve ilaçlar

İlaçlar

Terapi

Amyotrofik lateral skleroz seyrinin tersine çevrilmemesi nedeniyle, tedaviler semptomların ilerlemesinin yavaşlatılmasına, gereksiz komplikasyonların önlenmesine ve sizi daha rahat ve bağımsız hale getirmeye odaklanır.

ALS karmaşık fiziksel, zihinsel ve sosyal konuları içerdiğinden, pek çok alanda eğitimli entegre bir doktor ekibinin bulunması ve diğer sağlık uzmanlarının bakımınızı yapması yararlı olabilir. ALS bakımınızı yöneten entegre bir doktor ekibi ve diğer sağlık profesyonellerine sahip olmak hayatta kalmanızı sürdürebilir ve yaşam kalitenizi artırabilir.

Ekibiniz sizin için doğru tedavileri seçmenize yardımcı olacaktır. Önerilen tedavilerin herhangi birini seçme veya seçme hakkını her zaman saklı tutarsınız.

İlaç riluzole (Rilutek), ALS için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan tek ilaçtır. İlaç, belki de genellikle ALS’li insanlarda daha yüksek seviyelerde bulunan beynin kimyasal habercisini (glutamat) azaltarak, hastalığın ilerlemesini bazı insanlarda yavaşlatacak gibi görünüyor.

Riluzole baş dönmesi, gastrointestinal rahatsızlıklar ve karaciğer fonksiyon değişiklikleri gibi yan etkilere neden olabilir.

Doktorunuz, diğer semptomlardan kurtulmak için aşağıdakileri de içeren ilaçlar da reçete edebilir:

Nefes bakımı. Zamanla, kaslarınız güçsüzleştikçe solunum güçlüğü yaşayacaksınız. Doktorlar, nefesinizi düzenli olarak test edebilir ve gece solunumunuza yardımcı olacak cihazlar sağlayabilir.

Bazı durumlarda, mekanik havalandırma ile nefes almayı seçebilirsiniz. Doktorlar nefes borunuza giden (trakeostomi) boynunuzun önünde cerrahi olarak yaratılan bir deliğe bir tüp yerleştirirler ve tüp bir solunum aygıtına bağlanır.

Fizik Tedavi. Fiziksel bir terapist, bağımsızlığınızı korumaya yardımcı olan ağrı, yürüme, dolaşım, destek ve ekipman ihtiyaçlarını belirleyebilir. Bazı önlemler, kardiyovasküler sağlığınızı, kas gücünü ve hareket aralığını mümkün olduğunca uzun süre korumak için düşük etkili egzersizler içerir.

Bir fizyoterapist ayrıca bir ayraç, yürüyen merdiven veya tekerlekli sandalyeye alışmanıza yardımcı olabilir ve etrafınızdan gitmenizi kolaylaştıran rampalar gibi cihazlar önerebilir.

Düzenli egzersiz de refah hissinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Uygun germe, ağrıyı önlemeye ve kaslarınızın en iyi şekilde işlev görmesine yardımcı olabilir.

İş terapisi. Bir meslek terapisti, bağımsızlığınızı mümkün olduğunca uzun süre tutmanıza yardımcı olacak şekilde el ve kol zaaflarını telafi etmenize yardımcı olabilir. Uyarlamalı ekipman, pansuman, tımarlama, yeme ve yüzme gibi günlük aktiviteleri yapmaya devam etmenize yardımcı olabilir.

Mesleki terapist, güvenli bir şekilde yürüyemediğinizde erişilebilirliği sağlamak için evinizi nasıl değiştireceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Mesleki terapistler, elleriniz zayıf olsa dahi destek tekniğinin ve bilgisayarların nasıl kullanılabileceğini iyi anlamışlardır.

Konuşma terapisi. ALS, konuşmak için kullandığınız kasları etkilediğinden, hastalık ilerledikçe iletişim de bir sorun haline gelir. Konuşma terapisti konuşmanızı daha net anlamak için size uyarlayıcı teknikler öğretebilir. Konuşma terapistleri, alfabe tahtası veya basit kalem ve kağıt gibi diğer iletişim yöntemlerini keşfetmenize yardımcı olabilir.

Daha sonra hastalığın ilerlemesinde bir konuşma terapisti, konuşma metni uygulamaları olan tablet bilgisayarlar veya iletişim kurmanıza yardımcı olabilecek sentezlenmiş konuşma ile bilgisayar tabanlı ekipman gibi cihazları önerebilir. Terapistinize bu cihazları ödünç alma veya kiralama imkanı konusunda sorun.