Ampisilin ve sulbaktam (enjeksiyon yolu) önlemleri

Bu ilacı alırken doktorunuz sizi yakından kontrol edecektir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine olanak tanır. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere, hayatı tehdit eden ve acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu ilacı aldıktan sonra kaşıntı, ürtiker, ses kısıklığı, solunum sıkıntısı, yutkunma sorunu veya elleriniz, yüzünüz veya ağnızın şişmesi durumunda derhal doktorunuza bildirin.

Ampisilin ve sulbaktam kombinasyonu diyare yapabilir ve bazı durumlarda şiddetli olabilir. Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra 2 ay veya daha fazla sürebilir. Önce doktorunuza danışmadan diyare tedavisi için herhangi bir ilaç kullanmayın. İshal ilaçları ishali daha da kötüleştirebilir veya daha uzun sürmesine neden olabilir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa veya hafif ishal devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Herhangi bir tıbbi test yapmadan önce, bu ilacı kullandığınızdan sorumlu doktora söyleyin. Bazı testlerin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Bu ilaç, bazı oral kontraseptiflerin (doğum kontrol hapları) etkilerini azaltabilir. İstenmeyen bir hamilelikten kaçınmak için, bu ilacı kullanırken haplarınızla (örn. Prezervatif, diyafram veya kontraseptif bir köpük veya jöle) ek kontraseptif önlemler kullanmak iyi bir fikirdir.

Herhangi bir tıbbî test yapmadan önce, sorumlu tıp doktoruna bu ilacı kullandığınızdan emin olun. Bazı testlerin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.