Amniyon sıvısı embolisi

Amniyotik sıvı emboli, amniyotik sıvı – gebelik sırasında bebeği çevreleyen sıvı – veya fetal hücreler gibi cenin materyali annenin kan dolaşımına girdiğinde ortaya çıkan nadir fakat ciddi bir durumdur. Amniotik sıvı embolisinin doğum sırasında veya hemen sonrasında ortaya çıkması muhtemeldir.

Amniyotik sıvı emboli teşhisi güçtür. Doktorunuz amniyotik sıvı embolisi olabileceğinden şüphelenirse, hayatı tehdit eden komplikasyonları önlemek için derhal tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Amniyotik sıvı embolisi aniden ve hızlı bir şekilde gelişir.

Amniyotik sıvı embolisi bulguları ve belirtileri arasında şunlar olabilir:

Amniotik sıvı emboli, amniyotik sıvı veya fetüsün annenin kan dolaşımına girmesi durumunda oluşur. Bunun nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Olası bir neden, travma gibi plasental bariyerin bozulmasıdır.

Bu bozulma gerçekleştiğinde, bağışıklık sistemi enflamasyon reaksiyonuna neden olan, annenin akciğerlerinde ve kan damarlarında anormal pıhtılaşmayı tetikleyen, yayılmış intravasküler koagülasyon olarak bilinen ciddi bir kan pıhtılaşma bozukluğuna neden olabilecek ürünler salarak tepki verir.

Bununla birlikte, amniyotik sıvı embolileri nadirdir – ve muhtemelen bazı amniyotik sıvının doğum sırasında annenin kan dolaşımına sorun yaratmadan girdiği muhtemeldir. Bazı vakalarda bunun neden amniyotik sıvı embolisine yol açtığı belli değildir.

Neyin amniyotik sıvı embolilerine neden olduğu üzerine daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

Amniyotik sıvı embolileri nadirdir, bu da risk faktörlerini belirlemeyi zorlaştırmaktadır. Her 100.000 doğumda 1 ila 12 arasında amniyotik sıvı emboli vakası olduğu tahmin edilmektedir.

Araştırmalar, birkaç faktörün artmış amniotik sıvı embolisi riski ile bağlantılı olabileceğini göstermektedir;

Amniyotik sıvı emboli, sizin ve bebeğiniz için ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Amniyotik sıvı emboli hastasıysanız, artmış risk altındasınızdır.

Amniotik sıvı embolisi tanısı bir doktorun değerlendirmesine dayanır. Bir tanı genellikle başka koşullar ortadan kaldırıldıktan sonra yapılır. Bazı durumlarda, teşhis ancak anne ölümünden sonra yapılır. Sağlık uzmanınız, değerlendirmeniz sırasında aşağıdaki laboratuvar testlerini isteyebilir

Amniyotik sıvı embolisi düşük kan oksijenine ve düşük kan basıncına hitap edebilmek için hızlı tedavi gerektirir.

Acil tedaviler şunları içerebilir:

Bebeğinizi vermeden önce amniyotik sıvı embolisi varsa, doktorunuz mümkün olan en kısa sürede bebeğinizi emniyetli bir şekilde sevdirmek amacıyla tedavi edecektir. Acil bir C-kesimine ihtiyaç duyulabilir.

Hayatı tehdit eden bir gebelik durumu yaşamak sizi ve ailenizi korkutucu ve stresli olabilir. Siz ve bebeğiniz ciddi komplikasyonlar yaşayabilir ve uzun süre hastanede kalmanız gerekebilir.

Amniyotik sıvı emboli, acil bir tıbbi durumdur, hazırlamak için zamana gerek kalmaz. Amniyotik sıvı emboli riskinden endişeleniyorsanız, doktorunuzla konuşun. Bununla birlikte, amniotik sıvı embolileri nadir, önceden tahmin edilemez ve önlenemezdir.

Bu zorlu zaman boyunca sevdiklerine destek için eğilmek. Hayatta kalan birinin ağına katılmayı düşünün. Ayrıca, iyileşmenizi ve bir yenidoğanın annesi rolünü nasıl güvenli bir şekilde yönetebileceğinizi belirlemek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışın.

Doktorunu ziyaret et