Aminosalisilat sodyum

Aminosalisilat sodyum için kullanır

Terapötik Sınıf: Antitüberküloz

Tüberkülozun (TB) tamamen temizlenmesine yardımcı olmak için, kendinizi daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile, tam bir tedavi süresi için aminosalisilat sodyum kullanmaya devam etmelisiniz. Bu çok önemli. Herhangi bir dozu kaçırmamak da önemlidir.

Aminosalisilat sodyum kullanmadan önce

Aminosalisilat sodyum, yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Aminosalisilat sodyum için aşağıdakiler düşünülmelidir

Aminosalisilat sodyum veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Diğer yaş gruplarında kullanılan çocuklarda aminosalisilat sodyum kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda aminosalisilat sodyum kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Emzirmeyi emziren kadınlar üzerinde yapılan çalışmalar, bebeğin zararlı etkileri olduğunu göstermiştir. Aminosalisilat sodyum kullanırken, bu ilacın alternatifi reçete edilmeli veya emzirmeyi bırakmalısınız.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Aminosalisilat sodyum kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aminosalisilat sodyumun doğru kullanımı

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte aminosalisilat sodyumun kullanılması bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi yöntemidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı aminosalisilat sodyumun kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Aminosalisilat sodyum, yemeklerinizde veya yemekten sonra veya karnınızı rahatsız ediyorsa bir anti asit ile alınabilir.

Tüberkülozun (TB) tamamen temizlenmesine yardımcı olmak için, birkaç hafta sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile, aminosalisilat sodyumun tam zamanlı tedavi için kullanmaya devam etmeniz önemlidir. TBC temizlenmesi uzun sürebilir, bu nedenle ilacı her gün 1 ila 2 yıl veya daha fazla süreyle almanız gerekebilir. Kısa süre önce aminosalisilat sodyum almayı bırakırsanız belirtileriniz geri dönebilir.

Aminosalisilat sodyum, kanda sabit bir miktar olduğunda en iyi sonucu verir. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın. Ayrıca, gündüz ve gece eşit aralıklarla dozları almak en iyisidir. Örneğin, günde 3 doz almayı düşünüyorsanız, dozlar yaklaşık 8 saat aralıklarla aralıklarla yerleştirilmelidir. Bu, uykunuzu veya diğer günlük faaliyetlerinizi etkiliyorsa ya da ilacınızı almak için en uygun zamanları planlamanıza yardım etmeniz gerekiyorsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Aminosalisilat sodyumun dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece aminosalisilat sodyumun ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar aminosalisilat sodyum özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Belirtileriniz 2-3 hafta içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Rifampini aldıktan sonraki 6 saat içinde aminosalisilat sodyum almayınız. 2 ilaçları birbirine çok yakın tutmak rifampinin düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Diyabetik hastalar için

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Önlemler: Aminosalisilat sodyum kullanırken

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Aminosalisilat sodyum Yan Etkiler

Tüberküloz, Aktif siprofloksasin, Levaquin, levofloksasin, Avelox, rifampin, izoniazid, moksifloksasin, amikasin, etambutol, streptomisin

Tüberküloz, Dayanıklı Betaaquilin, Aminosalisilik Asit, Sirturo

 Veya benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için aminosalisilik asit destek grubuna katılın.

Aminosalisilik asit