Aminolevulinik asit topikal

Terapötik Sınıf: Fotosensitivasyon Maddesi

Aminolevulinik asit için

Aminolevulinik asit yalnızca doktorunuzun reçetesiyle edinilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Aminolevulinik asit için aşağıdakiler düşünülmelidir

Aminolevulinik asit veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Aminolevulinik asit üzerine yapılan çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında kullanılan çocuklarda aminolevulinik asit kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda aminolevulinik asit kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Aminolevulinik asit kullanmadan önce

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı aminolevulinik asit kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Aminolevulinik asit dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece aminolevulinik asitin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Aminolevulinik asit doktorunuzun ofisinde cildinize uygulanır. Mavi ışıkla aydınlatma tedavisi, başvurudan 14 ila 18 saat sonra doktorunuzun ofisinde BLU-U Mavi Işık Fotodinamik Terapi Aydınlatıcısı ile takip edilmelidir. Mavi ışık tedavisi yaklaşık 17 dakika sürer. Ciltteki durumunuz tamamen çözülmediyse, doktorunuz size 8 hafta sonra tekrar tedavi etmek isteyebilir.

Aminolevulinik asit uygulaması sonrasında mavi ışıklı aydınlatma tedavisine geri dönemezseniz doktorunuzu arayın. Ardından tedavi edilen cildi güneş ışığından ve uzun veya yoğun ışığı en az 40 saat boyunca koruyun.

Amilolevulinik asit uygulaması sonrasında, mavi ışık tedavisine kadar güneş ışığına veya açık iç mekan ışıklarına (örn. Muayene lambaları, ameliyathane lambaları, bronzlaştırıcı yataklar veya ışıklara yakın olma) maruz kalmamalısınız. Geniş süslü şapkalar veya benzerleri Başınızı örtmek, sizi güneş ışığından veya ışık kaynaklarından korumaya yardımcı olabilir.

Güneş koruyucuları sizi güneş ışığından veya ışık kaynaklarından koruyamaz.

Mavi ışık tedavisinden önce muamele görmüş bölgelerde batma veya yanma yaşarsanız ışığa maruz kalmayı azaltın.

Muamele alanlarını mavi ışık tedavisinden önce yıkamayın.

Siz ve doktor, mavi ışık tedavisi sırasında göz koruması takacaktır.

Mavi ışık tedavisi sırasında, karınpaştırma, batma, çarpma veya işlenmiş cildin yanması gibi hisler yaşayacaksınız. Hafif tedavinin sonunda bu rahatsızlık duyguları düzelmelidir.

Tedaviyi takiben, aktinik keratozlar ve muhtemelen çevreleyen cilt kızarır ve şişme ve kireçlenme meydana gelebilir. Bu değişiklikler geçicidir ve tedaviden 4 hafta sonra tamamen düzelir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Aminolevulinik asitin doğru kullanımı

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Keratosis diklofenak topikal, florourasil topikal, imikimod topikal, Santyl, Efudex, Aldara, Solaraze, Picato, Carac, Kollajenaz Santil, Zyclara, topikal kolajenaz

Aktinik Keratoz fluorourasil topikal, Efudex, Picato, Carac, Fluoroplex, Tolak

Önlemler: Aminolevulinik asit

 Veya benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için aminolevulinik asit destek grubuna katılın.

Aminolevulinik asit Yan Etkiler

Aminolevulinik asit topikal