Amilorid ve hidroklorotiyazid

Düzeltilirse potansiyel olarak ölümcül olan hiperkalemi neden olabilir. Böbrek yetmezliği veya diabetes mellituslu hastalarda risk yüksektir. Tedaviyi alan herhangi bir hastada serum potasyum düzeylerini dikkatle izleyin.

Amilorid ve hidroklorotiyazid için kullanır

Terapötik Sınıf: Diüretik, Potasyum Yorucu / Tiyazid Kombinasyonu

Farmakolojik Sınıf: Amilorid

Kimyasal Sınıf: Tiyazid

Amigorid ve hidroklorotiyazid, konjestif kalp yetmezliği olan hastalarda su tutulmasını (ödem) tedavi etmek için de kullanılır.

Amilorid ve hidroklorotiyazid hem diüretik ilaçlardır (su hapları). Kan basıncını düşürmeye yardımcı olan idrar akışını arttırarak vücuttaki suyu azaltırlar. Amilorid, idrar akışı arttığında vücudunuzun fazla potasyum kaybetmesini önler.

Amilorid ve hidroklorotiyazid yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte temin edilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Amilorid ve hidroklorotiyazid için aşağıdakiler düşünülmelidir

Amilorid ve hidroklorotiyazid kullanmadan önce

Amilorid ve hidroklorotiazide veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Amilorid ve hidroklorotiazid kombinasyonunun yaş ile pediatrik popülasyon arasındaki ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda amilorid ve hidroklorotiyazid kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak geriatriya özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda, amilorid ve hidroklorotiyazid kombinasyonu alan hastalarda doz ayarlaması gerektirebilen, yaşla ilişkili karaciğer, böbrek veya kalp problemleri daha olasıdır.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Amilorid ve hidroklorotiyazid kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizin bildirebilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle amilorid ve hidroklorotiyazid kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle amilorid ve hidroklorotiyazid kullanımı genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte amilorid ve hidroklorotiyazid kullanmak bazı yan etkilerde artış riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Amilorid ve hidroklorotiyazid’in aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkiler riski taşır ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz doz değişikliği yapabilir veya amilorid ve hidroklorotiyazid kullanım sıklığını değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı amilorid ve hidroklorotiyazid kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Amilorid ve hidroklorotiazidin kullanımına ilaveten, yüksek tansiyonunuza yönelik tedavi, ağırlık kontrolü ve yediğiniz yiyecek çeşitleri, özellikle de sodyumdaki gıdalardaki değişiklikler içerebilir. Doktorunuz bunlardan hangisinin sizin için en önemli olduğunu söyleyecektir. Diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuzla görüşün.

Yüksek tansiyonu olan birçok hasta problemin herhangi bir işaretini fark etmez. Aslında, birçoğu normal hissedebilir. İlacınızı tam olarak yönelttiğiniz ve randevularınızı iyi hissetseniz bile doktorunuz ile birlikte tutmanız çok önemlidir.

Unutmayın ki amilorid ve hidroklorotiyazid yüksek tansiyonunuzu iyileştiremez, ancak kontrol etmeye yardımcı olur. Tansiyonunuzu düşürmeyi ve onu düşürmeyi beklediğiniz takdirde, onu yönlendirmeye devam etmelisiniz. Hayatınızın geri kalanında yüksek tansiyon ilaçları kullanmanız gerekebilir. Yüksek tansiyon uygulanmazsa, kalp yetmezliği, kan damarı hastalığı, inme veya böbrek hastalığı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Amilorid ve hidroklorotiyazid’i yemekle almak en iyisidir.

Amilorid ve hidroklorotiazidin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece amilorid ve hidroklorotiyazid’in ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar amilorid ve hidroklorotiyazid özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Amilorid ve hidroklorotiyazid’in doğru kullanımı

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Amilorid ve hidroklorotiyazid’in düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve devam ettirmeye karar vermeniz için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Bu özellikle potasyum takviyeleri veya potasyum içeren tuz ikamelerini içerir.

Amilorid ve hidroklorotiyazid kanınızdaki potasyum miktarını artırabilir. Karın ağrısı, karışıklık, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı, bulantı veya kusma, sinirlilik, ellerde, ayaklarda veya dudaklarda uyuşma veya karıncalanma, nefes darlığı veya bacaklarda güçsüzlük veya güçsüzlük yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın .

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Amilorid ve Hidroklorotiyazid Kullanırken Önlemler

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Amilorid ve hidroklorotiyazid Yan Etkiler

Amilorid / hidroklorotiyazid

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Yüksek Tansiyon Lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, furosemid, atenolol, Lasix, Norvasc, Diovan, valsartan, enalapril

Kalp yetmezliği lisinopril, amlodipin, metoprolol, furosemid, karvedilol, Lasix, varfarin, digoksin, Norvasc, diltiazem, Coreg, spironolakton

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için amilorid / hidroklorotiyazid destek grubuna katılın.