Amiloidoz rehberi – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Amiloidoz, amiloid adı verilen anormal bir proteinin vücut dokusunda ve organlarda biriktiği bir hastalıktır. Protein birikintileri tek bir organda olabilir veya vücuda yayılabilir. Hastalık, etkilenen bölgelerde ciddi sorunlara neden olur. Sonuç olarak, farklı vücut parçalarında amiloidoz olan insanlar farklı fiziksel problemlerle karşılaşabilir; Beyin – Demans; Kalp – Kalp yetmezliği, düzensiz veya kararsız kalp ritmi, genişletilmiş kalp; Böbrekler – Böbrek yetmezliği, idrarda protein; Sinir sistemi – Sinir hastalığından kaynaklanan uyuşma, karınkanlık veya zayıflık; Sindirim sistemi – Bağırsak kanaması, bağırsak tıkanıklığı, zayıf besleyici absorpsiyon; Kan – Düşük kan sayımı, kolay morarma veya kanama; Pankreas – Diyabet; Kas-iskelet sistemi – Eklem ağrısı veya şişme, zayıflık; Cilt – topaklar veya mor renk değişikliği

Belirtiler

Amiloidozun neden olduğu belirtiler, protein birikintileri tarafından yapılan hasarın derecesine ve vücut organlarının hangi organlardan etkilendiğine bağlıdır. Belirtileri şunları içerebilir; Yorgunluk; Nefes almada zorluk çekiyor; Kronik ishal, kabızlık veya aşırı gaz; Kusma; Taburede kandil gibi kırmızı veya siyah görünen kan dışkı; Kilo kaybı; Kas Güçsüzlüğü; Eklem ağrısı; Genişletilmiş bir dil; Çiğneme veya yutma zorluğu; İsilik; Bellek sorunları; Sinir ağrısı veya uyuşma

Teşhis

Amiloid proteinler herhangi bir belirti oluşturmadan önce uzun süre oluşabilir, bu nedenle hastalığa genellikle iyi teşhis edilinceye kadar teşhis konulmaz. Amiloidoz ile ilişkili semptomlar birkaç farklı hastalıkta sık görüldüğünden, doktorunuz ilk önce diğer hastalıkları kontrol etmek için farklı testler uygulayabilir.

Ne kadar sürer?

Amiloidoz genellikle iyileştirilemeyen ya da iyileştirilemeyen ömür boyu bir durumdur. Amiloidoz başka bir hastalıkla ilişkiliyse, tedavi daha fazla amiloid hasarını durdurmak için hastalığın iyileştirilmesine odaklanacaktır.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Hiç kimse amiloidozun nedenlerini bilmediğinden primer amiloidozu önlemenin yolu yoktur.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

İkincil amiloidoz için amaç altta yatan hastalığın tedavisidir. Örneğin, tüberküloz tedavisi, sekonder amiloidozun kötüleşmesini durdurmalıdır. Benzer şekilde, romatoid artritin iltihaplanmasının ilaçlarla kontrol edilmesi, iltihap ile ilişkili amiloidozu durdurmaya yardımcı olabilir.

Ne zaman doktora gitmelisin

Amiloidoz belirtileri, özellikle aşırı yorgunluk, solunum sorunları veya siyah veya kanlı dışkı varsa, bir doktora başvurun.

Prognoz

Görünüm, amiloidoz türüne ve tanı sırasında ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Bir enfeksiyon veya romatizmal artirit gibi kronik inflamatuvar bir durumun neden olduğu sekonder amiloidozun ilerlemesi, alttaki durumun tedavisi ile kontrol edilebilir. Çoğu amiloidoz vakasında etkili bir tedavi yoktur ve hastalık aylar veya yıllar boyunca kötüleşir. Vücudun etkilenen alanları ve vücut organlarını daha fazla bozarsa, sonuçların ortaya çıkma ihtimali o kadar düşük olur.