Amibid la

Amibid LA için Kullanım

Terapötik Sınıf: Ekspektoran

Bu tıbbın her ikisi de tezgah üstü (OTC) ve doktorunuzun reçetesi mevcut.

4 yaşından küçük bebeğe veya çocuğa tezgah üstü (OTC) öksürük ve soğuk ilaç vermeyin. Bu ilaçları çok küçük çocuklarda kullanmak ciddi ya da hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Diğer yaş gruplarında kullanılan çocuklarda guaifeninin kullanımını karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, bu tıbbın çocuklarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir. Bununla birlikte, bu ilacı, astım ile ortaya çıkan veya öksürük ile olağandışı miktarda mukus veya balgam geçiren kronik öksürüğü olan çocuklarda kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bu koşulları taşıyan çocukların farklı ilaç türüne ihtiyacı olabilir. Ayrıca, guaifenaz, doktorunuz tarafından yönlendirilmediğiniz sürece 2 yaşından küçük çocuklara ve bebeklere verilmemelidir.

4 yaşından küçük bebeğe veya çocuğa tezgah üstü (OTC) öksürük ve soğuk ilaç vermeyin. Bu ilaçları çok küçük çocuklarda kullanmak ciddi ya da hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir.

Amibid LA’yi Kullanmadan Önce

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda guaifenazın diğer yaş gruplarında kullanımını karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, bu tıbbın yaşlılarda yaşlılarda olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Bu bölüm, guaifenaz içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Amibid LA’ya özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Guaifenesin alırken bol miktarda su içmek akciğerlerde mukus veya balgamın gevşetilmesine yardımcı olabilir.

Bu ilacın uzun süreli salınımlı kapsül şeklini alan hastalar için

Bu ilacın uzun süreli salım tablet formunu kullanan hastalar için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Öksürüğünüz 7 gün sonra düzelmediyse veya öksürüğe karşı ateşiniz, deri döküntüsü, baş ağrısı devam ediyorsa veya boğaz ağrısı yaşıyorsanız, doktorunuza danışın. Bu işaretler, başka tıbbi sorunlarınız olduğu anlamına gelebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Guaifenazin Uygun Kullanımı

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Bronşit siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, Augmentin, Levaquin, levofloksasin

Öksürük Benadril, benzonatat, Dilaudid, difenhidramin, Müsinex, kodein, guaifenezin, hidromorfon

Bronşektazi siprofloksasin, albuterol, amoksisilin, doksisiklin, Augmentin, Ventolin, ProAir HFA

Amibid LA Kullanırken Önlemler

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için Amibid LA destek grubuna katılın.

Amibid LA Yan Etkileri

Amibid LA (guaifenesin)