Alzheimer evreleri: hastalık nasıl ilerlenir

Alzheimer hastalığına bağlı orta dereceli demans

Alzheimer hastalığının ılımlı evresinde, insanlar daha fazla şaşkın ve unutkan hale gelir ve günlük faaliyetler ve kendine bakım konusunda daha fazla yardıma ihtiyaç duymaya başlarlar.

Alzheimer hastalığına bağlı şiddetli demans

Orta derecede Alzheimer hastalığı olan insanlar,

Alzheimer hastalığı aşamaları boyunca ilerleme oranı

Zayıf yargıyı ve karışıklığın derinleşmesini gösterin. Bireyler oldukları yerin, haftanın gününün veya mevsimin izini kaybederler. Aile üyelerini veya yakın arkadaşlarını birbirleriyle karıştırabilir veya yabancılarla aileyi karıştırabilirler.

Muhtemelen daha tanıdık hisseden çevrede dolaşırlar. Bu zorluklar, bunları ılımlı Alzheimer evresinde tek başına bırakmalarını güvensiz kılmaktadır.

Kişilik ve davranışta önemli değişiklikler yapın. Alzheimer hastalığı orta derecede Alzheimer hastalığı olanların alışılmadık bir şüphe geliştirmemesi, örneğin arkadaşların, ailelerin veya profesyonel bakıcıların kendilerinden çaldığı ya da bir eşin bir ilişkisi olduğuna ikna olması. Başkaları, orada gerçekten olmayan şeyleri görebilir veya duyabilir.

Bireyler genellikle günün geç saatlerinde huzursuz olmazlar. Bazı insanlar agresif fiziksel davranış patlamaları olabilir.

Alzheimer hastalığının ciddi (geç) aşamasında, zihinsel işlev azalmaya devam eder ve hastalık hareket ve fiziksel yetenekler üzerinde artan bir etkiye sahiptir.

Şiddetli Alzheimer hastalığında, insanlar genellikle

Alzheimer hastalığında progresyon hızı yaygın olarak değişir. Alzheimer hastalığı olan insanlar tanıdan sekiz ila on yıl sonra ortalama yaşarlar, ancak bazıları 20 yıl veya daha fazla hayatta kalabilmektedir.

Yorgunluğa uğramış yutma, yiyecek veya içeceklerin bir enfeksiyonun başlayabileceği akciğerlere girmesine izin verdiği için pnömoni yaygın bir ölüm nedenidir. Diğer yaygın ölüm nedenleri arasında dehidrasyon, malnütrisyon ve diğer enfeksiyonlar bulunur.

Doktorunu ziyaret et