Aloe (aloe vera) güvenliği

Natural Standard® Hasta Monografisi, Telif Hakkı © 2016 (). Her hakkı saklıdır. Ticari dağıtım yasaklandı. Bu monograf sadece bilgi amaçlıdır ve özel bir tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Terapiler ve / veya sağlık koşulları hakkında karar vermeden önce nitelikli bir sağlık uzmanıyla görüşmelisiniz.

Aloe yapraklarındaki berrak jel ciltte, yaralarda, ciltte enfeksiyonlarda, yanıklarda ve diğer birçok deri koşullarında uygulanır. Aloe yapraktan kurutulmuş lateks geleneksel olarak bir müshil olarak ağız yoluyla alınmıştır.

Aloe lateks’in müshil olarak kullanılmasıyla ilgili iyi bilimsel kanıtlar vardır. Bununla birlikte, kabız için diğer terapilere göre daha iyi olup olmadığı belirsizdir. Aloe sindiriminden kaynaklanan karaciğer toksisitesi raporunda bir güvenlik sorunu ortaya çıkıyor.

Notların anahtarı

Kabızlık

Aloe genital herpes, inflamatuar cilt koşulları ve kepek yararlanabilir. Çok sayıda başka koşul için, aloe belirsiz veya fayda eksikliği vardır.

Aşağıdaki dozlar, bilimsel araştırmalara, yayınlara, geleneksel kullanıma veya uzman görüşüne dayanmaktadır. Çoğu şifalı bitki ve takviyeleri iyice test edilmemiştir ve güvenlik ve etkinlik ispatlanmayabilir. Markalar, aynı marka dahilinde bile değişken malzemelerle farklı yapılabilir. Aşağıdaki dozlar tüm ürünler için geçerli olmayabilir. Tedaviye başlamadan önce ürün etiketlerini okumalı ve dozları kalifiye bir sağlık uzmanıyla tartışmalısınız.

Bir kemoterapi yardımcı maddesi için, 300 gram taze aloe yaprak, 500 gram bal ve 40 mililitre% 40 alkol içeren 10 ml’lik bir karışım, kemoterapi uygulaması ile veya sonrasında her gün ağız yoluyla günde üç kez alınmıştır.

Kabızlık için önerilen doz 0.04-0.17 gram kurutulmuş meyve suyudur (10-30 miligram hidroksianraquinones’a karşılık gelir).

Diş plakası ve sakız hastalığı için, aloe içeren bir diş macunu, 30 gün boyunca günde üç kez kullanılmıştır.

Genital herpes

Diyabet için günde iki kez aloe suyundan 5-15 mililitre bir doz ağızdan alınır. 300 miligram aloe özütü içeren bir kapsül, iki ay boyunca günde iki kez ağızdan alındı. Bir çorba kaşığı aloe günde iki defa 42 gün boyunca ağız yoluyla alınmıştır.

Sedef hastalığı (cilt hastalığı)

Kuru cilt için ön kola dondurularak kurutulmuş aloe özlü bir formülasyon iki haftaya kadar uygulanmıştır.

Seboreik dermatit (sebore, kepek)

Genital herpes için aloe özü içeren bir krem ​​lezyonlara günde üç kez haftada beş gün boyunca iki haftaya kadar uygulanmıştır.

Kanserden korunma

Acıyan yara

Kemoterapi adjuvanı

Dişeti hastalıkları için, aloe içeren diş macunu 24 hafta boyunca günlük olarak kullanılır.

Kemoterapi yan etkileri

Kalp hastalığı için 1.200 miligram aloe içeren bir 120 mililitre doz solüsyonu ağız yoluyla alınır.

Sık görülen soğuk / üst solunum yolu enfeksiyonu

Yüksek kolesterol için 10-20 mililitre aloe günde 12 hafta ağızdan alınır. 300 miligram aloe özütü içeren bir kapsül, iki ay boyunca günde iki kez ağızdan alındı.

Diş Hakları

HIV enfeksiyonu için, 1.000-1.600 miligram acemannan (aloe özü) dozu 48 hafta süreyle günde dört eşit dozda ağızdan alınır. Ayrıca bilinmeyen bir süre boyunca günde 30-40 mililitre aloe gruel ağızdan alındı.

Enflamasyon (osteitis) için, acemannan (aloe özü) içeren bir SaliCept yaması bir kez diş soketine, ardından ilk tedaviden üç gün sonra tekrar uygulandı.

İnflamatuvar bağırsak hastalığı (ülseratif kolit) için, aloe jel günde iki kez 100 mililitre bir dozda ağız yoluyla dört hafta boyunca alınmıştır.

Liken planus için,% 70 aloe müsilaj (aloe’den yapışkan madde) içeren bir aloe jel günde iki kez sekiz hafta boyunca cilde uygulandı. Ayrıca ağızda 0.4 mililitre% 70 aloe çözeltisi bir dakika boyunca günde üç defa 12 hafta boyunca tutulmuştur. Ağız lezyonlarında Aloe gargara (iki çorba kaşığı iki dakika salladı), bir ay boyunca günde dört kez kullanıldı.

Karaciğer hastalığı için 0.05 gram yüksek molekül ağırlıklı aloe fraksiyonu günde üç kez ağız yoluyla 12 hafta boyunca alınmıştır.

Mukozit (ağız ülseri) için, ağızdan radyoterapi alırken günlük sekiz kez 15-20 mililitre aloe çözeltisi kullanılmıştır.

Sedef hastalığı için (iltihaplı deri koşulu), aloe içeren bir krem ​​günde üç kez günde beş ardışık gün boyunca dört haftaya kadar cilde uygulandı. Ticari bir aloe jel de kullanılmıştır.

Radyasyona bağlı cilt yaralanmaları için meme kanseri için radyoterapi alan katılımcılar günlük olarak günde iki defa aloe jel uyguluyor ve normal bakım ile birlikte uyguluyorlardı.

Seboreik dermatit (sebore, kepek) için, günde iki kez 4-6 hafta boyunca cilde% 30 aloe karışımı uygulanmıştır.

Diş plağı

Cilt yanıkları için, ışınlanan cilt alanına iki gün sonra% 97.5 aloe jel uygulanmıştır. Yanık iyileşene kadar vücudun bir tarafında yanık topikal aloe krem ​​ile günde iki kez tedavi edildi. Yanıklar iyilesene veya hasta hastaneden terk edilene kadar günde iki kez aloe meşrürü (aloe’den yapışkan madde) uygulanır.

Diyabet

Yara iyileşmesi için, aloe içeren bir yara jölesi veya aloe içeren bir cilt jeli, yaranın iyileşene kadar günde üç defa deriye uygulanır. % 0.5 aloe jel tozu içeren bir krem ​​(3 gram) ameliyattan hemen sonra ve ameliyattan 12 saat sonra deriye uygulanmıştır. Aloe tedavileri topikal kremleri, müsilatı (aloe’den yapışkan madde), jel soslarını ve jelleri kapsar. Aloe ürünleri, günde üç kez, her 3 günde 2-19 hafta boyunca veya yaralar iyileşene kadar uygulanmıştır.

Enjektabl acemannan için önerilen dozaj eksiktir, çünkü güvenlik yeterince değerlendirilmemiştir. Dört ölüm vakası, belirsiz koşullar altında aloe enjeksiyonlarıyla ilişkilendirildi.

Çocuklarda cilde uygulanan aloe jel kullanımı yaygın ve iyi tolere edilmiş gibi görünüyor. Aloe ağız yoluyla alınan veya kana enjekte edilen çocuklar üzerinde çalışılmamıştır.

Bu kullanımlar insanlarda veya hayvanlarda test edilmiştir. Güvenlik ve etkinliği her zaman kanıtlanmamıştır. Bu koşullardan bazıları potansiyel olarak ciddidir ve nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Derecelendirmenin gerekçesi

Aşağıdaki kullanımlar geleneğe veya bilimsel teorilere dayanmaktadır. Genellikle insanlarda iyice test edilmemiştir ve güvenlik ve etkililik her zaman kanıtlanmamıştır. Bu koşullardan bazıları potansiyel olarak ciddidir ve nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Aloe kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Kan şekerini düşürebilecek ilaçları kullanırken dikkatli olun. Diyabet için ağız yoluyla veya insülinle ilaç almakta olan kişiler bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından yakından izlenmelidir. İlaç ayarlamaları gerekebilir.

Aloe, östrojen benzeri kimyasallar içerdiğinden östrojen benzeri özelliklere sahip olduğuna inanılan diğer ajanların etkileri değişebilir.

Aloe aynı zamanda kanser, beyin, kalp, bağırsak, karaciğer, deri veya karna ait ajanlar, potasyum atılımını artıran ajanlar (loop diüretik, tiazid diüretik); ışınımı arttıran ajanlar; radyasyona karşı koruyucu ajanlar; ajanlar Kontraseptifler, hormonal ajanlar, insülin preparatları, müshil ilaçlar, oral kortikosteroidler, oral hidrokortizon, sevofluran, steroidler, güneş kremi, tiroid hormonları, topikal kortikosteroidler, karaciğer toksik maddeleri, antifungaller, antiretroviraller, antiviral ilaçlar, antiviraller, kardiyak glikozitler, kolesterol düşürücü ajanlar Hidrokortizon, suda çözünür ajanlar, yara iyileştirici maddeler veya zidovüdin (AZT).

Aloe kan şekeri düzeylerini değiştirebilir. Kan şekeri değiştiren otlar veya takviyeleri kullanırken dikkatli olun. Kan glikoz seviyeleri izlemeyi gerektirebilir ve dozların ayarlanması gerekebilir.

Aloe, östrojen benzeri kimyasallar içerdiğinden östrojen benzeri özelliklere sahip olduğuna inanılan diğer ajanların etkileri değişebilir.

Aloe ayrıca anestetik maddeler, antifungaller, anti-inflamatuarlar, bitkileri ve takviyeleri düşüren kolesterol, kanser için otlar ve takviyeler, beyin, kalp, bağırsak, karaciğer, deri veya karın için otlar ve takviyeler, antioksidanlar, antiviraller, kontraseptifler ve şifalı bitkiler Ve karaciğere toksik olan takviyeleri, hormonal otlar ve takviyeleri, müshilleri, meyan kökü (Glycyrrhiza glabra), idrara çıkma sağlayan otlar ve takviyeleri, radyasyona karşı koruyucu otlar ve takviyeleri, steroidleri, güneş koruyucu, tiroid otları ve takviyeleri, vitamin B12, C, Ve E, suda çözünen otlar ve takviyeler, yara iyileştirici otlar ve takviyeler

Bu bilgi bilimsel literatürün sistematik bir incelemesine dayanır ve Doğal Standart Araştırma İşbirliği () için katkıda bulunan kişiler tarafından akran tarafından gözden geçirilir ve düzenlenir.

Monografi metodolojisi

Acemannan, Aloe africana, Aloe arborescens Miller, Aloe barbadensis, Aloe barbadesis, Aloe capensis, Aloe ferox, aloe lahana, aloe meşin, Aloe perfoliata, Aloe perryi Baker, Aloe spicata, Aloe vulgari, aloe kaplı eldiven, babosa (İspanyolca) Barbados aloe, acı aloe, yanık bitki, Cape aloe, Carrisyn®, Curaçao aloe, fil kefaleri, ilk yardım santrali, ghai kunwar (Hindistan), ghikumar (Hindistan), hirukattali, hsiang-dan (Çin), jöle leke, kumari , Lahoi, laloi, çöl lilyası, Lu-Hui, tıp bitkisi, maloil glukan bileşikleri, Akdeniz aloe, mucize bitki, mocha aloes, musabbar, doğumdan doğan aloes, nohwa, ölümsüzlük bitkisi, yaşam bitki, rokai, sabilla (İspanyolca ), Savila, Socotrine aloe, subr, gerçek aloe, Venezuela aloe, za’bila (Swahili), Zanzibar aloe.

Kombine ürün örnekleri: Mepentol Leche (hiperoksijenlenmiş yağ asitlerine dayanan emülsiyon, Aloe barbadensis ve Mimosa tenuiflora).

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, otlar ve takviyeleri sıkı sıkıya düzenlemez. Ürünlerin gücü, saflığı veya güvenliği konusunda bir garanti yoktur ve etkiler değişebilir. Ürün etiketlerini daima okumalısınız. Tıbbi bir durumunuz varsa veya diğer ilaçları, şifalı bitkileri veya takviyeleri kullanıyorsanız, yeni bir terapiye başlamadan önce kalifiye bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız. Yan etkileriniz varsa derhal bir sağlık uzmanına danışın.

Aloe vera’ya, parçalarına veya Liliaceae ailesinin bitkilerine, örneğin sarımsak, soğan ve lale gibi bilinen alerji veya hassasiyetten kaçının.

Deride uygulanan bir aloe jelin uzun süre kullanıldıktan sonra, ürtiker, alerjik cilt reaksiyonları, göz kapaklarında kızarıklık ve yaygın deri iltihabı bildirildi.

Kuru ağız

Aloe, ağrı veya iltihaplanmayı azaltmak için cilde uygulandığında güvende olur. Aloe, aloeza alerjik veya alerjik olmayan kişilerde muhtemelen yanıklar, donma, insan papilloma virüsü-1 (HPV) enfeksiyonları (soğuk yaralar), sedef hastalığı ve yara iyileşmesi için güvenlidir. Ciddi yanıklar, yaralar veya donmalar için tıbbi dikkat gösterilmelidir.

Kuru cilt

Aloe kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Diyabet veya hipoglisemi hastalarında ve kan şekeri etkileyen uyuşturucu, şifalı ot veya takviyeleri kullananlarda dikkatli olun. Kan şekeri düzeylerinin bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından izlenmesi gerekebilir ve ilaç ayarlamaları gerekli olabilir.

Dişeti hastalığı

Aloe kanama riskini artırabilir. Kanama bozuklukları bulunan veya kanama riskini artıracak uyuşturucu kullanan kişilere dikkat edilmesi önerilir. Doz ayarlamaları gerekebilir.

Kalp hastalığı veya elektrolit bozukluğu olan insanlarda dikkatli olun. Ağızdan alındığında veya müshil olarak kullanıldığında dikkatli olun.

Kalp için ajan, mide veya bağırsak için ajanlar, potasyum atılımını artıran ajanlar, kardiyak glikozitler, oral kortikosteroidler, oral hidrokortizon, sevofluran, tiroid hormonları, topik hidrokortizon veya zidovüdin (AZT) kullananlarda dikkatle kullanın.

Karın ağrısı olan, ani ve şiddetli, apandisit, bağırsak tıkanıklığı, dışkı impaksiyonu, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı veya karaciğer toksik etkeni olan insanlardan kaçının. Bir enjeksiyon, postoperatif insizyon iyileşmesi sırasında, gebelik veya emzirme sırasında veya uzun süre müshil olarak kullanmayın.

Aloe vera’ya, parçalarına veya Liliaceae ailesinin bitkilerine, örneğin sarımsak, soğan ve lale gibi bilinen alerji veya hassasiyetten kaçının.

Aloe aynı zamanda karın ağrısı, alerjik cilt reaksiyonu, kabızlık, dehidrasyon, müshil, gecikmiş yara iyileşmesi, diyare, elektrolit dengesizliği, aşırı kanama, sertleşme, Henoch-Schönlein purpura (mor lekeler) Karaciğer toksisitesi, kandaki düşük potasyum, kas güçsüzlüğü, deride ve göz kapaklarının kızarıklığına, cilt kuruluğuna, güneşe maruz kalmadan deri iltihaplanmalara, ağrı duyarlılığın artmasına, karın ağrısı riskinin artmasına, Mide rahatsızlığı, tiroid disfonksiyonu, üriner taş, uterus kasılmaları ve cildin yaygın inflamasyonu.

Not: Gıda İlaç İdaresi (FDA) tezgah üstü (OTC) ilaç ürün incelemesinin bir parçası olarak, aloe (muhtemelen aloe özü ve aloe çiçeği özütü dahil olmak üzere) uyarıcı madde müshil maddesinin OTC Ürünler genellikle güvenlik ve etkililikten yoksundur veya yanlış beyan edilebilir.

Topikal uygulama gebelik veya emzirme döneminde zararlı olma ihtimali düşük olsa da, uterus kasılmalarının teorik olarak uyarılması nedeniyle dahili kullanım önerilmemektedir. Aloe bileşenlerinin anne sütü ile atılıp atılmadığı bilinmemektedir. Aloe yapraklarından alınan kurutulmuş suyun tüketimi emzirme döneminde kontrendikedir.

Cheng, S., Kirtschig, G., Cooper, S., Thornhill, M., Leonardi-Bee, J. ve Murphy, R. Mukozal bölgeleri etkileyen eroziv liken planus için müdahaleler. Cochrane.Database.Syst.Rev. 2012,2: CD008092; Akut ve kronik yaraları tedavi etmek için Dat, A.D., Poon, F., Pham, K. B. ve Doust, J. Aloe vera. Cochrane.Database.Syst.Rev. 2012,2: CD008762; Eshghi, F., Hosseinimehr, SJ, Rahmani, N., Khademloo, M., Norozi, MS ve Hojati, O. Aloe vera kremasının posthemoroidektomi ağrısı ve yara iyileşmesi üzerine etkileri: a Randomize, kör, plasebo kontrollü çalışma. J.Altern .Komplement Med. Hiperlipidemik tip 2 diyabetli hastalarda Aloe vera yaprak jelinin anti-hiperglisemik ve anti-hiperkolesterolemik etkileri: Hiperlipidemik tip 2 diyabetli hastalarda anti hiperglisemik ve anti-hiperkolesterolemik etkiler: Randomize çift kör plasebo kontrollü klinik çalışma. Planta Med. 2012,78 (4): 311-316; Lodi, G., Carrozzo, M., Furness, S. ve Thongprasom, K. Oral liken planus tedavisinde müdahaleler: sistematik bir derleme. Br.J.Dermatol. 2012, 166 (5): 938-947; Mansourian, A., Momen-Heravi, F., Saheb-Jamee, M., Esfehani, M., Halilzadeh, O., ve Momen-Beitollahi, J. Karşılaştırma Oral liken planusta triamcinolone acetonide ile aloe vera gargara: randomize çift kör bir klinik çalışma. Am.J.Med.Sci. Morales-Bozo, I., Rojas, G., Ortega-Pinto, A., Espinoza, I., Soto, L., Plaza, A., Lozano, C. Ve Urzua, B. Yetişkinlerde farklı orijinli kserostominin hafifletilmesi için formüle edilen iki ağız direncinin etkinliğinin değerlendirilmesi. Gerodontoloji. Olatunya, O. S., Olatunya, A.M., Anyabolu, H.C., Adejuyigbe, E. A. ve Oyelami, O. A. HIV enfeksiyonu üzerine aloe vera gruel’in ön denemesi, 2012,29 (2): e1103-e1112. J.Altern .Komplement Med. 2012, 18 (9): 850-853; Panahi, Y., Davoudi, SM, Sahebkar, A., Beiraghdar, F., Dadjo, Y., Feizi, I., Amirchoopani, G. ve Zamani, A Kükürt hardalına maruz kaldıktan sonraki kronik cilt lezyonları için Aloe vera / zeytinyağı kremasının betametazon kremine karşı etkinliği: randomize çift kör bir klinik çalışma. Cut.Oct.Toxicol. Pradeep, A. R., Agarwal, E. ve Naik, S. B. Aloe vera içeren piyasada bulunan diş temizleme maddesinin klinik ve mikrobiyolojik etkileri: randomize kontrollü bir klinik çalışma. J.Periodontol. Salazar-Sanchez, N., Lopez-Jornet, P., Camacho-Alonso, F. ve Sanchez-Siles, M. Oral likenli hastalarda topikal Aloe veranın etkinliği, 2012,83 (6): 797-804. Planus: randomize çift kör bir çalışma. J.Oral Pathol.Med. Shah, S.A., DiTullio, P., Azadi, M., Shapiro, R.J., Eid, T.J., ve Snyder, J. A. Ağızdan Aloe veranın elektrokardiyografik ve kan basıncı ölçümleri üzerindeki etkileri, 2010,39 (10): 735-740. Am.J. Sağlık Sist.Pharm. 11-15-2010,67 (22): 1942-1946., Williamson, G., Coppens, P., Serra-Majem, L., ve Dew, T. Yeşil çay, izoflavonlar ve aloe veranın etkinliğinin gözden geçirilmesi Randomize kontrollü çalışmalara dayanan takviyeleri. Gıda Fonksiyonu. 2011,2 (12): 753-759. Worthington, HV, Clarkson, JE, Bryan, G., Furness, S., Glenny, AM, Littlewood, A., McCabe, MG, Meyer, S. ve Halid , T. Tedaviyi alan kanserli hastalar için oral mukozit önlemeye yönelik müdahaleler. Cochrane.Database.Syst.Rev. Aloe veranın biyoyararlanımı üzerine randomize, plasebo kontrollü çapraz deneme çalışması, CD000978; CD000978; Yun, JM, Singh, S., Jialal, R., Rockwood, J., Jialal, I. ve Devaraj, S. Sağlıklı insanlarda C ve B vitaminleri (12), kan glikozu ve lipid profili. J.Diet.Suppl 2010,7 (2): 145-153.

Yüksek kolestorol

Bu kanıta dayalı monografi The Natural Standard Research Collaboration

İnflamatuar bağırsak hastalığı (ülseratif kolit)

Kaşıntı

Liken planus

Mukozit (ağız ülseri)

Uyuz bezi (kaşıntılı cilt durumu)

Cilt yanıkları

Güneşin neden olduğu deri hasarı

Deri iltihabı (tuniyaz)

Deri ülseri

Kolorektal kanser

Bebek bezi isiliği

Kalp hastalığı

HIV enfeksiyonu

Karaciğer hastalığı

Basınç ülseri

Radyasyon dermatiti (radyasyondan kaynaklanan deri hasarları)

Yara iyileşmesi

Gelenek veya teoriye dayalı kullanımlar