Almotriptan

Terapötik Sınıf: Antimigren

Almotriptan için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Serotonin Reseptör Agonisti, 5-HT1

Almotriptan sıradan bir ağrı kesici değildir. Migren baş ağrısı dışındaki her türlü ağrıya yardımcı olmaz. Almotriptan genellikle baş ağrısı için asetaminofen (Tylenol®), aspirin veya diğer ağrı kesiciler tarafından desteklenmeyen veya rahatlatılmayan kişilerde kullanılır.

Almotriptan sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Almotriptan için aşağıdakiler düşünülmelidir

Almotriptan veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

12 yaşından küçük çocuklarda yaşın almotriptanın etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda almotriptanın yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili böbrek sorunlarına daha fazla maruz kalma ihtimalleri daha yüksektir ve bu da almotriptan alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Almotriptan’ı kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Almotriptanı kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birine sahipseniz, sağlık uzmanınızın bilmesinin özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Almotriptanı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Almotriptanı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Almotriptanı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı almotriptanın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Almotriptanı sadece doktorunuzun talimatına uyun. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Çok fazla almotriptan kullanılması yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Migren baş ağrısı olmayan bir baş ağrısı için almotriptanı kullanmayın. Düzenli baş ağrıları için ne yapmanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.

Almotriptan, hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Almotriptanın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca almotriptanın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Almotriptan kullandıysanız ve migreniniz gitmediği veya migreniniz daha da kötüye giderse veya daha sık ortaya çıkmaya başlamışsa doktorunuza danışın.

Almotriptanın Doğru Kullanımı

Son 24 saat içinde başka triptan veya ergot tipi migren ilaçları kullandıysanız almotriptanı kullanmamalısınız. Triptan ilaçlarına bazı örnekler frovatriptan (Frova®), naratriptan (Amerge®), rizatriptan (Maxalt®), sumatriptan (imitrex®, Treximet®) ve zolmitriptan (Zomig®) ‘dir. Ergot tipi ilaçların bazı örnekleri dihidroergotamin (D.H.E. 45., Migranal®), ergotamin (Bellergal®, Cafergot®, Ergomar® veya Wigraine®) ve metiserjid (Sansert®) dir.

Kalp hastalığınız varsa almotriptan sorunlara neden olabilir. Doktorunuz almotriptan ile ilgili bir sorununuz olabileceğini düşünürse, ilk dozunuzu doktor ofisinde veya klinikte almanızı isteyebilir.

Almotriptan kalp krizi, anjin veya inme riskinizi artırabilir. Bu, eğer siz veya bir aile bireyinin halihazırda kalp rahatsızlığı varsa, eğer sigara içiyorsanız, eğer erkekseniz ve 40 yaş üzeriyseniz ya da kadınsanız ve menopozdan geçmişseniz, daha olasıdır. Göğüs ağrısı veya rahatsızlığı, düzensiz bir kalp atışı, mide bulantısı veya kusma, omuz, kol, çene, sırt veya boyun ağrısı veya rahatsızlığı, nefes darlığı gibi ani kalp rahatsızlığı belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayın. Veya terleme. Kafa karışıklığı, konuşma güçlüğü, konuşma güçlüğü, çift görme, baş ağrısı, kolları, bacakları veya yüz kaslarını hareket ettirememe, konuşma yetersizliği veya konuşmayı yavaşlatma gibi inme belirtileri varsa derhal doktorunuzu arayın.

Almotriptanı aldıktan sonra göğüs rahatsızlığı, çene veya boyun sıkılığı varsa derhal doktorunuza danışın. Ayrıca, almotriptanı kullandıktan sonra ani veya ciddi karın ağrısı veya karın ağrısı ya da kanlı ishalleriniz varsa doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun kullandığınız diğer tüm ilaçları bildiğinden emin olun. Almotriptan, bazı ilaçlarla alındığında ciddi bir duruma, serotonin sendromuna neden olabilir. Bu, sitalopram (Celexa®), duloksetin (Cymbalta®), esitalopram (Lexapro®), fluoksetin (Prozac®, Sarafem® veya Symbyax®), fluvoksamin (Luvox®), paroksetin (Paxil®) gibi depresyon tedavisinde kullanılan ilaçları içerir ), Sertralin (Zoloft®) veya venlafaksin (Effexor®). Çalkantı, karışıklık, ishal, konuşurken normalde olmayan ateş, ateş, aşırı aktif refleksler, kötü eşgüdüm, huzursuzluk, titreme, terleme, titreme ya da titreme ya da kontrol edemediğiniz ya da seğirmeniz varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar serotonin sendromunun belirtileri olabilir.

Almotriptanın tek başına veya diğer migren ilaçlarıyla birlikte ayda 10 gün veya daha fazla kullanılması baş ağrısının kötüleşmesine neden olabilir. Baş ağrısı sıklığını ve uyuşturucu kullanımınızı kaydetmek için bir baş ağrısı günlüğü tutabilirsiniz.

Almotriptan kullanırken görme bulanıklığı, okumakta güçlük çekme ya da başka herhangi bir görme değişikliğiniz varsa hemen doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Almotriptan uyuşukluğa, baş dönmesine veya görüşünüzde sorunlara neden olabilir. Sürmeden önce almotriptana nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya uyanık olmanızı ve iyi görmenizi gerektiren başka herhangi bir şey yaptığınızı bildiğinizden emin olun.

Almotriptanı kullanırken alınması gereken önlemler

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Almotriptan Yan Etkiler

Almotriptan

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Migren diklofenak, metoklopramid, sumatriptan, Reglan, Imitrex, Maxalt, siproheptadin, Relpax, Excedrin, rizatriptan, Botox, Fiorinal, Butalbital Bileşik, Zomig, Excedrin Migren, ergotamin, Vioxx, Kambiya, Treximet, naratriptan, zolmitriptan, Cafergot, Axert, Amerge