Aliskiren ve valsartan

Hamilelik tespit edildiğinde mümkün olan en kısa sürede aliskiren / valsartan tedavisini kesiniz. Doğrudan renin-anjiyotensin sistemine etki eden ilaçlar, gelişmekte olan fetusta yaralanmaya ve ölümüne neden olabilir.

Aliskiren ve valsartan için kullanır

Terapötik Sınıf: Antihhepertensive

Farmakolojik Sınıf: Renin İnhibitörü

Aliskiren bir renin inhibitörüdür. Vücutta kan damarlarının sıkışmasına neden olan bir madde üretmek için gerekli olan bir enzimi bloke ederek çalışır. Sonuç olarak kan damarları gevşer ve kan basıncını düşürür. Tansiyon düşürüldüğünde, kan ve oksijen miktarı kalbe doğru yükselir.

Valsartan, anjiyotensin II reseptör blokeridir (ARB). Vücuttaki kan damarlarının sıkışmasına neden olan bir maddeyi engelleyerek çalışır. Sonuç olarak, valsartan kan damarlarını rahatlatır. Bu kan basıncını düşürür ve kalbe kan ve oksijen arzını arttırır.

Aliskiren ve valsartan sadece doktorunuzun reçetesiyle edinilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Aliskiren ve valsartan için aşağıdakiler düşünülmelidir

Aliskiren ve valsartan veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Aliskiren ve valsartanı kullanmadan önce

Pediyatrik popülasyondaki yaşın aliskiren ve valsartan kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda aliskiren ve valsartan kombinasyonunun kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Aliskiren ve valsartan kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aliskiren ve valsartanı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Aliskiren ve valsartanı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aliskiren ve valsartan’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aliskiren ve valsartanı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkiler riski taşır ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz doz değişikliği yapabilir veya aliskiren ve valsartanı ne sıklıkta kullandığınıza veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımına ilişkin özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı aliskiren ve valsartanın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Aliskiren ve valsartan kombinasyonu, tansiyonunuzu düşürmek için tek bir ilaç yeterli olmadığında kullanılır. Doktorunuz birden fazla kan basıncı ilacı kullanmanız gerektiğini düşünürse durumunuzu tedavi etmek için ilk ilaç olarak da kullanılır.

Aliskiren ve valsartan hasta bilgi girişi ile birlikte gelir. Aliskiren ve valsartan almadan önce bilgileri dikkatle okuyun ve anladığınızdan emin olun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Aliskiren ve valsartanın kullanımına ilaveten, yüksek tansiyonunuza yönelik tedavi, ağırlık kontrolünü ve yediğiniz gıdaların çeşitlerini, özellikle sodyumlu yüksek gıdalardaki değişiklikleri (tuz) içerebilir. Doktorunuz bunlardan hangisinin sizin için en önemli olduğunu söyleyecektir. Diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuzla görüşün.

Yüksek tansiyonu olan birçok hasta problemin herhangi bir işaretini fark etmez. Aslında, birçoğu normal hissedebilir. İlacınızı tam olarak yönelttiğiniz ve randevularınızı iyi hissetseniz bile doktorunuz ile birlikte tutmanız çok önemlidir.

Unutmayın ki aliskiren ve valsartan yüksek kan basıncınızı iyileştirmeyecektir, ancak kontrolü kolaylaştırmaktadır. Tansiyonunuzu düşürmeyi ve onu düşürmeyi beklediğiniz takdirde, onu yönlendirmeye devam etmelisiniz. Hayatınızın geri kalanında yüksek tansiyon ilaçları kullanmanız gerekebilir. Yüksek tansiyon uygulanmazsa, kalp yetmezliği, kan damarı hastalığı, inme veya böbrek hastalığı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Aliskiren ve valsartan’ı her gün aynı şekilde alın. Bu, aynı anda alıp yiyecekle veya gıdalarla tutarlı bir şekilde alması demektir.

Farklı hastalar için aliskiren ve valsartan dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece aliskiren ve valsartanın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Aliskiren ve valsartanın doğru kullanılması

Bir miktar aliskiren ve valsartan özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Aliskiren ve valsartan’ın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamileyken aliskiren ve valsartanı kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Yüz, kol, bacaklar, gözler, dudaklar, dilde veya boğazda şişme veya yutma veya solunum ile ilgili sorunlar olduğunda hemen doktorunuzu arayın. Bunlar anjioödem adı verilen bir rahatsızlığın semptomlarıdır.

Aliskiren ve valsartan kullanırken alınacak önlemler

Ayrıca siklosporin (Gengraf®, Neoral®, Sandimmune®) veya itrakonazole (Sporanox®) alıyorsanız, aliskiren ve valsartan kullanmayın (doktorunuz size özellikle bildirmedikçe).

Baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma ilk dozdan sonra, özellikle bir diüretik (su hapı) kullanıyorsanız ortaya çıkabilir. Sürüşe başlamadan önce aliskiren’e ve valsartan’a nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınızın döndüğü veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka şeyleri yaptığınızdan emin olun.

Baş dönmesi, baygınlık, karışıklık, kas ağrısı, halsizlik veya hızlı bir kalp atışı yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Egzersiz yaparsanız veya hava sıcaksa ekstra özen gösterin. Ağır terleme dehidrasyona (çok fazla su kaybı) veya elektrolit dengesizliklerine (vücuttaki sodyum veya potasyum kaybı) neden olabilir.

Aliskiren ve valsartan kullanırken, özellikle şiddetli veya devam eden bulantı, kusma veya ishal sırasında hastalanırsanız derhal doktorunuza danışın. Bu koşullar, düşük tansiyona neden olabilecek çok fazla su veya tuz kaybına neden olabilir.

Aliskiren ve valsartan kullanırken, hiperkalemi (kandaki yüksek potasyum) ortaya çıkabilir. Karın veya mide ağrısı, karışıklık, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı, mide bulantısı veya kusma, sinirlilik, ellerinizdeki, ayaklarınızdaki veya dudaklarındaki hissizleşmede veya karıncalanmada, nefes darlığında veya dudaklarda bulantı oluştuğunda şu belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza danışın: Zayıflık veya bacaklar ağırlığı. Doktorunuza danışmadan önce potasyum içeren takviyeleri veya tuz ikamelerini kullanmayın.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekimi tarafından aliskiren ve valsartan kullandığınızdan emin olun. Ameliyat olmadan birkaç gün önce aliskiren ve valsartan kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Alkol içmek veya uyuşturucu alarak ağrıyı hafifletmek veya aliskiren ve valsartan ile uyku hapları kullanmak baş döndürücü, baş dönmesi veya bayağı hissi yoğunlaştırabilir. Alkol kullanıyorsanız ya da ağrı kesiciler veya uyku hapları kullanıyorsanız doktorunuza bildirin.

Aliskiren ve valsartan Yan Etkiler

Aliskiren / valsartan

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna iştah kontrolü, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi veya sinüs problemleri için reçetesiz (reçetesiz) ilaçlar dahildir; çünkü kan basıncınızı artırabilirler.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Yüksek Kan Basıncı: Lisinopril, lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, fosseidid, atenolol, Lasix, Norvasc, Diovan, valsartan, enalapril, Toprol-XL, Benicar, Cozaar, Lopressör, ​​Bystolic, irbesartan, Vasotec, Avapro, hidroklorotiyazid / lisinopril, Dyazid , Zestril

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için aliskiren / valsartan destek grubuna katılın.