Alfa blokerler

Alfa-adrenerjik antagonist olarak da adlandırılan alfa blokerler, yüksek tansiyon ve benign prostat hiperplazisi gibi durumları tedavi eder. Bu ilaç sınıfıyla ilgili daha fazla bilgi edinin.

Alfa blokerler belli kasları rahatlatır ve küçük kan damarlarının açık kalmasına yardımcı olur. Norepinefrin hormonunu (noradrenalin) küçük arterlerin ve damarların duvarlarındaki kasların sıkışmasını önleyerek çalışırlar ve damarlar açık kalır ve rahat kalırlar. Bu, kan akışını geliştirir ve kan basıncını düşürür.

Alfa blokerler vücudun diğer kaslarını da rahatlattığından, bu ilaçlar prostat sorunları olan yaşlı erkeklerde idrar akışını artırmaya yardımcı olabilir.

Alfa blokerlerine örnekler

Kısa etkili veya uzun etkili formlarda birkaç alfa bloker mevcuttur. Kısa etkili ilaçlar hızlı bir şekilde çalışır ancak etkileri birkaç saat sürer. Uzun etkili ilaçlar çalışmak daha uzun sürer, ancak etkileri daha uzun sürer. Sizin için en iyi hangi alfa bloke edicidir, sağlığınıza ve tedavi edilen duruma bağlıdır.

Alfa blokerlere ayrıca alfa-adrenerjik bloke edici maddeler, alfa-adrenerjik antagonistler, adrenerjik bloke edici maddeler ve alfa-bloke edici maddeler denilmektedir.

Yüksek tansiyonun tedavisinde kullanılan alfa blokerlerin örnekleri arasında