Alerji semptomları

Hapşırma, Burun, göz veya çatının ağrıyor kaşağı, burun tıkanıklığı Sulu, kırmızı veya şişmiş gözler (konjonktivit)

Anafilaksi

Ne zaman bir doktor görmelisin

Alerji belirtileri, ilgili maddeye bağlıdır ve hava yollarını, sinüsleri ve burun yollarını, deri ve sindirim sistemini içerebilir. Allerjik reaksiyonlar hafif ila şiddetli olabilir. Bazı ciddi vakalarda alerji, anafilaksi olarak bilinen hayatı tehdit eden bir reaksiyonu tetikleyebilir.

Sörf ateşi, aynı zamanda alerjik rinit olarak da bilinir;

Bir gıda alerjisi,

Bir böcek sokması alerjisi,

Bir ilaç alerjisi,

Atopik dermatit, egzama da denilen allerjik bir cilt rahatsızlığı, cildin

Gıdalara ve böcek sokmalarına karşı alerjiler de dahil bazı alerji türleri, anafilaksi olarak bilinen şiddetli bir reaksiyonu tetikleme potansiyeline sahiptir. Hayati tehlike arz eden bir tıbbi acil durum, bu reaksiyon şoka girmenize neden olabilir. Anafilaksi belirtileri ve belirtileri arasında

Özellikle alerjinizi tetikleyen bir şey fark ederseniz, bir alerjinin neden olabileceğini düşündüğünüz semptomlar varsa, bir doktor görebilirsiniz. Yeni bir ilaç başlattıktan sonra belirtileriniz varsa, hemen reçete eden doktoru arayın.

Şiddetli bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) için, doktorunuzu veya yerel acil durum numaranızı ziyaret edin veya acil tıbbi yardım isteyin. Bir epinefrin otomatik enjektörü (örneğin EpiPen, Auvi-Q, diğerleri) taşıyorsanız, hemen kendinize bir şans verin.

Belirtiler epinefrin enjeksiyonundan sonra düzelse bile, enjeksiyonun etkileri azaldığında semptomların geri dönmediğinden emin olmak için acil servise başvurulmaya devam etmek gerekir.

Geçmişte şiddetli bir alerji atağı ya da anafilaksi belirtileri ve belirtileri yaşadıysanız, doktorunuza randevu alın. Anafilaksinin değerlendirilmesi, teşhisi ve uzun vadeli yönetimi karmaşıktır, bu nedenle muhtemelen alerji ve immünoloji konusunda uzmanlaşmış bir doktora görünmeniz gerekecektir.

Karıncalanma ağzı: Dudak, dil, yüz veya boğazda şişme, Şiddet, Anafilaksi

Burun bölgesinde geniş bir şişme alanı (ödem), Vücudunuzun her yerinde kaşıntı veya ürtiker, Öksürük, göğüs sıkışması, hırıltılı solunum veya nefes darlığı, Anafilaksi

Kovanlar, Kaşıntılı cilt, Döküntü; Yüz şişmesi; Hışıltı; Anafilaksi

Kaşıntı; Kırmızı; Yumuşatma veya kabuk soyma

Bilinç kaybı: Kan basıncında düşme, şiddetli nefes darlığı, deri döküntüsü, baş dönmesi, hızlı, zayıf nabız, bulantı ve kusma