Alcaftadin (oftalmik yol) tanımlama ve marka isimleri

Alkafatin oftalmik (göz) damlaları, alerjik konjunktivit (pembe göz) olarak bilinen durumun neden olduğu göz kaşıntısını önlemek için kullanılır. Gözlerindeki hücreler tarafından üretilen ve bazen alerjik reaksiyonlara neden olan bazı enflamatuar maddelerin etkilerini önleyerek çalışır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda alkafttadin göz damlalarının kullanımını sınırlayacak pediate özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, 2 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Çözüm

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda alkafttadin göz damlalarının kullanışlılığını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Göz doktorunuz size bu ilacın ne kadarını ve ne sıklıkla kullanılacağını söyleyecektir. Daha fazla ilaç kullanmayın veya doktorunuzun size söylemiş olduğu daha sık kullanmayın.

Diğer Etkileşimler

2 veya daha fazla göz damlası kullanıyorsanız, aynı göze başka bir göz damlası koymadan önce en az 5 dakika bekleyin.

Dozlama

Kontak lens kullanıyorsanız, gözleri damlamadan önce çıkarın. Kontakt lenslerinizi koymadan önce bu ilacı kullandıktan sonra en az 10 dakika bekleyin. Gözleriniz kırmızı ise kontakt lens kullanmayınız.

Kayıp doz

Göz damlalarını kullanmak için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, en kısa zamanda uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Göz doktorunuz, ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından ve istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerde gözlerinizi incelemek isteyecektir.

Depolama

Bu ilaç, kontak merceklerinden kaynaklanan tahriş için kullanılmamalıdır.

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.