Albuterol inhaler: Kullanım Şekli, Dozu ve Yan Etkileri

Albuterol inhalasyonu nedir?

Albuterol inhalasyonu, reversibl obstrüktif hava yolu hastalığında bronkospazmın tedavisinde veya önlenmesinde kullanılır. Ayrıca, egzersize bağlı bronkospazmı önlemek için kullanılır.

Albuterol inhalasyonu, yetişkinlerde ve en az 4 yaşında olan çocuklarda kullanılır.

Albuterol’ü her zaman el altında tutmak önemlidir. İlaç kullanmadan önce reçetenizi tekrar doldurun. Doktorunuzun önerdiği diğer tüm ilaçlarınızı kullanmaya devam edin.

Önemli bilgi

Astım ilaçlarınızdan herhangi biri saldırıların tedavisinde veya önlenmesinde de iyi görünmüyorsa doktorunuzla konuşun. 24 saatlik bir sürede ilaçlarınızdan daha fazlasını kullanmanız gerekiyorsa, doktorunuzla konuşun. İlaç ihtiyacının artması, ciddi bir astım atağının erken belirtisi olabilir.

Albuterolün aşırı dozajı ölümcül olabilir.

Albuterole alerjiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız. Süt proteinlerine alerjiniz varsa ProAir RespiClick’i kullanmamalısınız.

Albuterol inhalasyonunun sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, doktorunuza bildirin.

Bu ilacı almadan önce

Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, konjestif kalp yetmezliği

Kalp ritim bozukluğu

Epilepsi gibi nöbet bozukluğu

diyabet

Aşırı aktif tiroid; veya

Kanınızdaki düşük potasyum seviyeleri.

Albuterolün henüz doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamiliyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Albuterol inhalasyonun anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Albuterol inhalasyonu, 4 yaşından küçük herhangi birinin kullanımı için onaylanmamıştır.

Albuterol inhalasyon işlemini doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Albuterol inhalasyon işlemini daha büyük veya daha düşük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın.

Size verilen tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

İlk kullanımınızdan önce albuterol inhaler cihazınızı hazırlamanız gerekebilir. İlacınız, ihtiyaç duyulursa hazırlıklılık talimatı ile birlikte verilir.

Albuterol cihazınızı her kullanımdan hemen önce sallamanız da gerekebilir.

Tüm ilaç talimatlarını çok dikkatli izleyin.

Küçük bir çocuğun yetişkinlerden bir yardım almadan albuterol inhalasyonunu kullanmasına izin vermeyin.

Albuterol inhalasyonunun normal dozu her 4 ila 6 saatte 2 kez inhalasyondur. Egzersize bağlı bronkospazmı önlemek için egzersiz yapmadan 15 ila 30 dakika önce 2 solunum kullanın. Albuterol inhalasyonunun etkileri yaklaşık 4 ila 6 saat sürmelidir.

Astım ilaçlarınızın iyi çalışmadığını düşünüyorsanız tıbbi yardım isteyin. İlaç ihtiyacının artması, ciddi bir astım atağının erken belirtisi olabilir.

Albuterol inhaler cihazınızda doz sayaçını kullanın ve ilaç kullanmadan önce reçetenizi tekrar doldurun. Dolum cihazınızla birlikte verilen yeni solunum cihazı kullanın. Boş olup olmadığını görmek için suya bir tıp kabı yüzdürmeyin.

Albuterol inhaler cihazını ve ağızlığı temizleme hakkındaki tüm ürün talimatlarını izleyin. ProAir RespiClick inhaler cihazını temizlemeye veya parçalara ayırmaya çalışmayın.

Albuterol inhalasyonunu nasıl kullanmalıyım?

Astım genellikle ilaç kombinasyonu ile tedavi edilir. Tüm ilaçları doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. İlaç kılavuzunu veya her ilacın sağladığı hasta talimatlarını okuyun. Dozlarınızı veya ilaç programınızı doktorunuzun önerisi olmadan değiştirmeyin.

Nemden, sıcaktan veya soğuktan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Albuterol bidonunu açık alev veya sıcaktan uzakta bir araba gibi yüksek ısıdan uzak tutun. Teneke kutu çok ısınırsa patlayabilir. Püskürtmeyin ya da boş bir inhaler kutusu yakmayın.

Unuttuğunuz andan az bulunan dozu kullanın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ilave ilaç kullanmayın.

 Albuterolün aşırı dozajı ölümcül olabilir.

Aşırı doz belirtileri, ağız kuruluğu, titreme, göğüs ağrısı, hızlı kalp atışları, mide bulantısı, genel hastalık hissi, nöbet (konvülsiyonlar), hafif başlı veya bayılma hissi içerebilir.

Bu ilaç gözlerinize girerse su ile yıkayın.

Albuterol için alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Bu ilacı kullandıktan sonra hırıltılı solunum, boğulma veya diğer solunum sorunları

Göğüs ağrısı, hızlı kalp hızı, vurma kalp atışları veya göğsünüzde çırpınma

İdrar yaparken ağrı veya yanma

Bir doz özledimse ne olacak?

Yüksek kan şekeri – susuzluk artışı, idrara çıkma, açlık, ağız kuruluğu, meyveli nefes kokusu, uyuşukluk, kuru cilt, bulanık görme, kilo kaybı; veya

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Düşük potasyum – bacak krampları, kabızlık, düzensiz kalp atışları, göğsünüzde çırpınma, aşırı susuzluk, artmış idrara çıkma, uyuşma veya karıncalanma, kas güçsüzlüğü veya gevşek duygu.

Genel albuterol yan etkileri şunları içerebilir:

Albuterol inhalasyonunu kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Sırt ağrısı, vücut ağrıları

Baş ağrısı, baş dönmesi

Sinirlenmek

Albuterol inhalasyon yan etkileri

Mide bulantısı, diyare, karnı karışık; veya

Boğaz ağrısı, sinüs ağrısı, tıkalı burun akıntısı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Doktorunuza mevcut ilaçlarınız hakkında ve özellikle de kullanmaya başlamış olduğunuz veya kullanmadığınız ilaçları belirtin

Diğer inhale ilaçlar veya bronkodilatörler

Digoksin

Bir diüretik veya “su hapı”

Bir antidepresan – amitriptilin, desipramin, imipramin, doxepin, nortriptyline ve diğerleri

Bir beta blokeri – atenolol, karvedilol, labetalol, metoprolol, propranolol, sotalol ve diğerleri; veya

Bir MAO inhibitörü – izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin, tranilsipromin ve diğerleri.

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere albuterol ile inhalasyon ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

7.01.2015-08-26, 3:07:04

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

KOAH, Akut azitromisin, Zithromax, Ventolin, ProAir HFA, Xopenex, Proventil

Astım, akut Ventolin, deksametason, ProAir HFA, metilprednizolon, hidrokortizon

KOAH, Bakım Spiriva, Symbicort, Advair Diskus, Ventolin, ProAir HFA, ipratropium

Bronkospazm profilaksisi montelukast, Singulair, Ventolin, ProAir HFA, Proventil, Ventolin HFA

Hangi diğer ilaçlar albuterol inhalasyonunu etkileyecektir?

Albuterol