Ak-pentolat oftalmik

Bu ilaçlar yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

AK-Pentolate için kullanır

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Sarı saçlı veya mavi gözlü bebekler ve küçük çocuklar, atropin, homatropin veya skopolamin’in etkilerine karşı özellikle hassastırlar. Bu, tedavi sırasında yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir. Çocuklar bu ilacın daha düşük bir mukavemet kullanmalıdır.

Yaşlılar atropin, homatropin veya skopolamin’in etkilerine karşı özellikle hassastırlar. Bu, tedavi sırasında yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Gebelikteki etkilere ilişkin çalışmalar, insanlarda veya hayvanlarda yapılmamıştır. Bununla birlikte, bu ilaçlar vücuda absorbe olabilir.

Bu ilaçlar vücuda absorbe olabilir. Atropin anne sütüne çok az miktarda geçer ve oftalmik atropin kullanan emziren annelerin bebeklerinde hızlı nabız, ateş veya kuru cilt gibi yan etkilere neden olabilir. Homatropin veya skopolamin’in anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Çoğu ilaç emzirmede küçük miktarlarda olsa da, çoğu emzirirken güvenli bir şekilde kullanılabilir. Bu ilaçlardan birini kullanan ve emzirmek isteyen anneler bunu doktorlarıyla görüşmelidir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilaçlardan herhangi birine sahip olduğunuzda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz bu sınıfta bir ilaçla tedavi etmemeye veya aldığınız diğer ilaçların bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

AK-Pentolate Kullanmadan Önce

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki ilaçların kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, atropin, homatropin ve skopolamin içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. AK-Pentolate’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacın oftalmik solüsyonunu (göz damlaları) formunu kullanmak için

Bu ilacın merhem formunu kullanmak için

Bu ilacı sadece yönettiği gibi kullanın. Daha fazlasını kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. Bunu yapmak, çok fazla ilacın vücuda absorbe olma ihtimalini ve yan etkilerin görülme olasılığını artırabilir. Bu ilaç bebekler ve çocuklar için kullanıldığında özellikle önemlidir ünkü aşırı doz bebekler ve çocuklar için çok tehlikelidir.

Bu sınıftaki doz ilaçları farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilaçların ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Bu ilacı bir doz özlediyseniz ve doz programınız

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Bu ilacı gözlerinize uyguladıktan sonra

Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra bu etkiler birkaç gün sürebilir. Ancak, doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Atropin, homatropin ve skopolamin’in doğru kullanımı

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

AK-Pentolate Kullanılırken Dikkat Edileceği Önlemler

Pupiller Dilatasyon atropin oftalmik, EpiPen, epinefrin, fenilefrin oftalmik, skopolamin oftalmik, adrenalin, tropikamid oftalmik, sikloil, EpiPen 2-Pak, İzopo Hyoscine, Mydriacyl, Auvi-Q

Refraksiyon, Değerlendirme atropin oftalmik, tropikamid oftalmik, sikloyl, mydriasil, siklopentolat oftalmik, homatropin oftalmik, Atropine Bakımı, İzopto Homatropin, Mydral, Homatropaire, İzopto Atropin

AK-Pentolat Yan Etkileri

Ak-Pentolat (siklopentolat oftalmik)