Agorafobi hastalığı

Agorafobi (korkunçluk korkusu), endişe rahatsızlığının bir türüdür ve korktuğunuzdan ve sizi paniğe kaptıran, sıkışmış, çaresiz veya utanmış hissettiren yer veya durumlardan kaçınırsınız.

Agorafobide, toplu taşıma araçlarını kullanmak, açık ya da kapalı alanlarda olmak, hatta ayakta kalmak ya da kalabalık olmak gibi gerçek ya da beklenen bir durumdan korkuyorsunuz. Endişe, aşırı kaygı gelişirse kaçmanın veya yardım aramanın kolay bir yolu olmadığından korkmanın nedenidir. Agorafobisi olan bir çok kişi bir veya daha fazla panik atak geçirdiğinde bunları geliştirir ve başka bir saldırıdan korkmalarına ve oluştuğu yerden kaçmalarına neden olur.

Belirtiler

Ağız korkusu olan insanlar genelde kalabalıkların toplandığı her yerde, kendilerini güvende hissediyorlar. Sizinle birlikte halka açık yerlere gitmek için akrabanız veya arkadaşınız gibi bir arkadaşa ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz. Korkular çok zor olabilir ki, evinizi terk edemediğinizi hissedebilirsiniz.

Her durumda yalnız olma korkusu; Kalabalık yerlerde olma korkusu; Kamusal alanda kontrolü kaybetme korkusu; Asansör ya da tren gibi, gitmesi zor olabilecek yerlerde olma korkusu; Evini terketmeme (evden eve dönüş) ya da başkası yanınıza gelirse bunu terk etme olanağı; Çaresizlik hissi; Başkalarına aşırı bağımlılık

Agorafobi tedavisi zor olabilir, çünkü genellikle korkularınıza karşı gelmek anlamına gelir. Ancak konuşma terapisi (psikoterapi) ve ilaçlarla agorafobinin tuzağından kurtulabilir ve daha keyifli bir hayat yaşayabilirsiniz.

Tipik agorafobi belirtileri arasında

Buna ek olarak, panik atak belirtileri veya belirtileri olabilir;

Hızlı kalp hızı; Asiri terleme; Nefes almada sorun yaşıyor; Titrek, uyuşmuş veya karıncalanma hissi; Göğüs ağrısı veya basınç; Baş dönmesi veya baş dönmesi; Aniden kızarma veya titreme; Mide veya diyare sıkıntısı çekiyor; Kontrol kaybı hissediyorum; Ölüm korkusu

Bazı insanlar agarafobiye ek olarak panik bozukluğuna sahiptir. Panik bozukluğu ani bir korkuya maruz kaldığınız anksiyete bozukluğunun bir türüdür ve birkaç dakika içinde zirveye ulaşır ve yoğun fiziksel belirtiler (panik atak) tetikler. Tamamen kontrolü kaybettiğiniz, kalp krizi geçirdiğiniz veya ölmekte olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Sinir veya endişe eğilimi gösteren; İstismar, bir ebeveynin ölümü veya saldırı gibi stresli yaşam olaylarının yaşanması; Agorafobi olan bir kan bağına sahip olmak

Sebepler

Başka bir panik atak korkusu, benzer koşullardan veya gelecekteki panik ataklarını önleme girişiminde bulunduğu yerden kaçınmaya neden olabilir.

Agorafobi, sosyalleşmenizi, çalışmanızı, önemli olaylara katılmanızı ve günlük yaşamın ayrıntılarını yönetebilme yeteneğini ciddi derecede sınırlandırabilir.

Ağrı taramasının dünyanızı daha küçük yapmasına izin verme. Belirtileriniz varsa doktorunuza danışın.

Panik bozukluğu veya başka fobiler yaşamak veya stresli yaşam olayları yaşamak, agorafobi gelişiminde önemli bir rol oynayabilir.

Agorafobi genellikle 35 yaşından önce başlar, ancak yaşlı yetişkinler de gelişebilir. Kadınlara agorafobi erkeklerden daha sık teşhis konuyor.

Risk faktörleri

Panik bozukluğuna veya diğer fobilere sahip olmanın yanı sıra, agorafobi risk faktörleri arasında

Depresyon; Diğer fobiler ve diğer kaygı bozuklukları da dahil olmak üzere diğer zihinsel sağlık bozuklukları; Korku, suçluluk, umutsuzluk, yalnızlık ve yalnızlıkla baş etmeye çalışmak için alkol veya uyuşturucu kullanımı

Komplikasyonlar

Agorafobi hayatınızın faaliyetlerini büyük ölçüde sınırlandırabilir. Yaşadığı agorafobi şiddetli ise, evden bile geçemeyebilirsiniz. Tedavi edilmeden, bazı insanlar yıllarca eve dönüşüyorlar. Aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte ziyaret edemez, okula gidemez veya çalışamaz, işler yapamaz ya da diğer günlük normal faaliyetlerde bulunamazsınız. Yardım için başkalarına bağımlı olabilirsiniz.

Yaşadığınız herhangi bir belirtiyi ve ne kadar süreyle; Temel kişisel bilgileriniz, özellikle belirtileriniz ilk geliştiğiniz zamanlarda yaşadığınız önemli stres veya yaşam değişiklikleri; Sahip olduğunuz diğer fiziksel veya zihinsel sağlık koşulları da dahil olmak üzere tıbbi bilgiler. Ayrıca, aldığınız tüm ilaçların ve takviyelerin adlarını ve dozajlarını yazın.

Agorafobi, aynı zamanda

Belirtilerime neden olduğuna inanıyor musunuz? Olası diğer nedenler var mı ?; Tanıımı nasıl belirleyeceksin ?; Altta yatan tıbbi problemler için test edilecek miyim? Durumum muhtemelen geçici mi uzun süredir mi (kronik)? Ne tür bir tedaviyi öneriyorsunuz ?; Başka sağlık problemlerim var. Bunları agorafobiyle birlikte en iyi nasıl yönetebilirim ?; Önerdiğiniz ilacın yan etkileri riski nedir ?; İlaç almaktan başka seçenekler var mı ?; Belirtilerimin ne zamana dek iyileşmesini bekliyorsunuz ?; Tedavi ile şu anda beni korkutan durumlarda rahat mıyım? Agorafobi diğer zihinsel sağlık sorunlarım riskini arttırır mı? Zihinsel sağlık uzmanımı görmem gerekir mi ?; Elimdeki herhangi bir basılı materyal var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Eğer agorafobiniz varsa, sağlık hizmeti sunucunuzun ofisine gitmekten korkuyorsunuz veya utanmış olabilirsiniz. Bunun yerine, sağlayıcınıza bir telefon görüşmesi yaparak başlamayı düşünün. Bazı sağlık hizmeti sunucuları, özellikle agorafobi ve kaygı bozukluklarında uzmanlaşmış zihinsel sağlık uzmanları, bir ofiste toplantı yapmaktan daha az stresli olan seçenekler sunabilirler.

Randevunuza hazırlanmak için bir listesini yapın.

Birdenbire korktuğunuz, endişeli veya çok huzursuz olduğunuzda yakın zamanda bir büyü veya büyü oldu mu? Yakınlarda gergin, endişeli veya kenarda hissettiniz mi ?; Bu korku ve endişe atakları sırasında, hiç nefes alamadığınız ya da kalp krizi geçirdiğinizi hissettiniz mi ?; Başka hangi belirtileriniz var ?; Bu semptomları ilk gördüğünüz zaman? Belirtileriniz ne zaman ortaya çıkıyor? Semptomlarınızı daha iyi veya daha kötü yapacak bir şey var gibi görünüyor mu ?; Belirtileri tetikleyeceğinden korktuğu için herhangi bir durum veya yerden kaçınır mısınız? Semptomlarınıza neden olan şey nedir? Belirtileriniz hayatınızı ve size en yakın insanları nasıl etkiliyor? Herhangi bir tıbbi durum tanısı aldınız mı? Geçmişte başka psikiyatrik belirtiler veya zihinsel hastalık tedavisi aldınız mı? Evet ise, hangi tedavi en çok yardımcıydı; Hiç kendinize veya başkalarına zarar düşündünüz mü? Alkol kullanıyor musunuz veya yasadışı uyuşturucu kullanıyor musunuz? Ne sıklıkla?

Güvenilir bir aile üyesine veya arkadaşınıza, mümkünse bilgi hatırlamanıza yardımcı olmak için sizinle birlikte randevunuza gitmesini isteyin.

Bir otobüs ya da uçak gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak; Açık otoparkta, köprü veya büyük alışveriş merkezi gibi olmak; Sinema salonu, toplantı odası veya küçük mağaza gibi kapalı bir alanda bulunmak; Bir sırada beklemek ya da kalabalıkta olmak; Yalnız evden dışarı çıkmak

Randevunuzdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için sağlık bakım sağlayıcınıza sormak için sorular hazırlayın. Agorafobi için, bazı temel sorular şunları içerir:

Randevunuzda soru sormaktan çekinmeyin.

Bir duruma maruz kalmaktan neredeyse daima korku veya endişe; Durumdan kaçınma, sizinle birlikte gitmek için bir arkadaşa ihtiyaç duyma ya da bu durumun aşırı derecede sıkıntıyla dayanması; Durumdan kaynaklanan gerçek tehlike ile orantısız olan korku ya da endişe; Korku, kaygı veya kaçınmadan kaynaklanan sosyal durumlar, çalışma veya yaşamınızdaki diğer alanlarla ilgili önemli sıkıntı veya sorunlar; Sürekli fobi ve kaçınma, genellikle altı ay veya daha uzun süreli

Testler ve teşhis

Sağlık uzmanınızın sorularına cevap vermeye hazır olmak, konuşmak istediğiniz herhangi bir noktaya gitmek için zaman bırakabilir. Sağlayıcınızdan aşağıdaki soruları yanıtlamaya hazır olun:

Korkularınızın gerçekleşmesi muhtemel değildir; Halka devam ederseniz endişeniz giderek azalır ve bu belirtileri onlar oluncaya kadar yönetebilirsiniz; Hangi faktörler panik atak veya panik benzeri semptomları tetikleyebilir ve onları daha da kötüye götürür; Bu semptomlarla nasıl başa çıkılacağı; Korku ve kaygıya neden olan yer ve durumlarla güvenli bir şekilde yüzleşmek için maruz kalma terapisi olarak da adlandırılan hassasiyetsizleştirme yoluyla istenmeyen veya sağlıksız davranışları nasıl değiştirebilirsiniz?

Agorafobi, belirti ve semptomlara, ayrıca sağlık uzmanınızla derinlemesine röportaja dayanarak teşhis edilir. Belirtilerinize neden olabilecek diğer koşulları ekarte etmek için fizik muayene yaptırmanız da mümkündür.

Agorafobi tanısı almak için Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı’nda (DSM-5) listelenen ölçütleri karşılamanız gerekir. Bu kılavuz zihinsel durumları teşhis etmek için zihinsel sağlık sunucuları tarafından kullanılır ve sigorta şirketleri tarafından tedavi için tazminat ödemek için kullanılır.

Tedaviler ve İlaçlar

Agorafobi teşhis kriterleri aşağıdaki durumlardan iki veya daha fazlasına ilişkin ciddi korku veya endişe içerir

Panik benzeri semptomlar veya diğer sakat bırakıcı veya utanç verici semptomlar geliştirirseniz bu durumlar kaygısına neden olur; çünkü kaçamayacağınızdan veya yardım bulamayacağından korkarsınız.

Antidepressanlar. Panik bozukluğun agorafobili tedavisinde paroksetin (Paxil, Pexeva) ve fluoksetin (Prozac) gibi seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) olarak adlandırılan bazı antidepresanlar kullanılır. Trisiklik antidepresanlar veya monoamin oksidaz inhibitörleri gibi diğer antidepresan türleri, SSRI’lardan daha fazla yan etki ile ilişkili olsalar da agorafobiyi etkili bir şekilde tedavi edebilirler; Anti-anksiyete ilaçları. Benzodiazepinler olarak da adlandırılan anti-anksiyete ilaçları, sınırlı koşullar altında doktorunuzun anksiyete belirtilerini hafifletmesi için reçete edebileceği sakinleştiricidir. Bu kategoride agorafobili panik bozukluğun tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında alprazolam (Niravam, Xanax) ve klonazepam (Klonopin) bulunur. Benzodiazepinler genelde akut endişeyi kısa vadede hafifletmek için kullanılır. Alışkanlık oluşturabilecekleri için alkol veya uyuşturucu kullanımı ile ilgili sorun yaşarsanız, bu ilaçlar iyi bir seçim değildir.

Alternatif tıp

Ayrıca, agorafobi için teşhis kriterleri arasında

Başa çıkma ve destek

Agorafobi tedavisinde genellikle psikoterapi ve ilaç bulunur. Biraz zaman alabilir, ancak tedavi daha iyi olmanıza yardımcı olabilir.

Konuşma terapisi ya da psikolojik danışma olarak da bilinen psikoterapi, bir terapistle birlikte çalışarak anksiyete belirtilerini azaltmayı içerir. Bilişsel davranışçı terapi, agorafobi de içeren anksiyete bozuklukları için psikoterapinin en etkili biçimlerinden biridir.

Genellikle kısa süreli bir tedavi olan bilişsel davranışçı terapi, endişe nedeniyle önlediğiniz aktivitelere kademeli olarak dönmek için size özel becerileri öğretmeye odaklanmaktadır. Bu süreç sayesinde, ilk başarılarınızı geliştirirken belirtileriniz gelişir.

Önleme

Öğrenebilirsin

Evden ayrılırken sorun yaşıyorsanız, muhtemelen bir terapistin bürosuna nasıl gidebileceğinizi merak edebilirsiniz. Agorafobiyi tedavi eden terapistler bu sorunun farkında olacaklardır. Sizi evinizde ilk kez görmeyi teklif edebilirler veya güvenli bir yerde (güvenli bölgeler) düşündüğünüz şeyle sizinle görüşebilirler. Ayrıca telefonda, e-postayla veya bilgisayar programları veya başka ortamlar kullanarak bazı oturumlar da sunabilirler.

Agorafobi hakkında daha fazla bilgi edinin

Agorafobi hakkında daha fazlası

En azından tedavinizin başlangıcında, ofis içi randevular için alternatifler bulmanıza yardımcı olabilecek bir terapist arayın. Randevunuza güvenilen bir akrabanız veya arkadaşınız da olabilir, gerekirse rahatlık ve yardım sağlayabilecek kişiler olabilir.

Antidepresan ve anti-anksiyete ilaçları çoğunlukla agorafobi ve yaygın olarak agorafobiye eşlik eden panik belirtileri tedavi etmek için kullanılır. Sizin için en uygun olanı bulmadan önce birkaç farklı ilaç denemek zorunda kalabilirsiniz.

Doktorunuz muhtemelen aşağıdakilerden birini veya her ikisini birden reçete eder

Hem antidepresanların başlamasına hem de sonlanmasına panik atak gibi görünen yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, sağlık bakım sağlayıcınız muhtemelen tedaviniz sırasında dozunuzu artıracak ve ilaç almayı bıraktığınızı hissettiğinde dozunuzu yavaş yavaş azaltacaktır.

Bazı beslenme ve bitkisel takviyelerin sakinleştirici ve anksiyete karşıtı yararlar bulunduğunu iddia ediyor. Bunlardan herhangi birini agorafobi için kullanmadan önce, sağlık uzmanınızla görüşün. Bu takviyeleri reçetesiz olarak temin ettikleri halde, bazı insanlarda olası sağlık riskleri bulunmaktadır.

Örneğin, kava adı verilen bitki örneği, anksiyete için umut verici bir tedavi olarak görüldü, ancak ciddi karaciğer hasarı bildiriyor ??? Kısa süreli kullanımla bile! Birçok Avrupa ülkesinin ve Kanada’nın piyasadan çekmesine neden oldu. Gıda ve İlaç İdaresi, uyarılar yayınladı ancak Birleşik Devletler’de yasaklanmış satışlar yapmadı. Daha katı güvenlik çalışmaları yapılıncaya kadar, özellikle karaciğer problemleriniz varsa veya karaciğerinizi etkileyen ilaçları almak için kava kullanmayın.

Yaşadığı agorafobi yaşamı zorlaştırır. Profesyonel tedavi bu bozukluğun üstesinden gelmenize veya etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir, böylece korkularınız için bir mahkum olmanıza gerek yoktur.

Ayrıca, agorafobiniz olduğu zaman baş etmek ve kendinize bakmak için bu adımları atabilirsiniz

Tedavi planınızı uygulayın. İlaçları belirtilen şekilde alın. Terapi randevuları tutun. Tutarlılık, özellikle ilaç almaya gelince büyük bir fark yaratabilir .; Korkulan durumlardan kaçınmamaya çalışın. Yerlere gitmek ya da sizi rahatsız eden ya da endişe belirtileri uyandıran durumlarda olmak zor. Fakat gittikçe daha fazla yere gitmeye çalışmak, onları daha az korkutucu ve kaygı uyandıran hale getirebilir. Aile, arkadaşlar ve terapistiniz size bu konuda çalışmanıza yardımcı olabilir .; Yatıştırıcı becerileri öğrenin. Sağlık profesyonelinizle birlikte çalışarak kendinizi nasıl sakinleştirebileceğinizi ve rahatlamayı öğrenebilirsiniz. Bu becerileri tek başınıza, özellikle kaygı ilk ipucu ile uygulayabilirsiniz .; Gevşeme tekniklerini uygulayın. Meditasyon, yoga ve görüntü, basit rahatlama tekniklerinden biri olabilir. ??? Ve bunları kendi evinizin rahatlığında yapabilirsiniz. Endişelenmediğiniz veya endişeli olmadığınızda bu teknikleri uygulayın ve daha sonra stresli durumlarda bunları harekete geçirin .; Alkol ve yasadışı uyuşturucular kullanmaktan kaçının. Bu maddeler panik veya anksiyete belirtilerinizi kötüleştirebilir .; Kendine iyi bak. Yeterli uykuyu alın, her gün fiziksel olarak aktif olun ve bir sürü sebze ve meyve içeren sağlıklı bir diyet yeyin.

Agorafobiyi önlemenin emin bir yolu yok. Bununla birlikte, endişe korktuğunuz durumları önlediğinizde artma eğilimi gösterir. Güvenli yerlere gitme konusunda hafif korkulara başlarsan, korkuların ezilmeden önce bu yerlere giderek pratik yapmaya çalış. Bu kendi başınıza yapmanız çok zorsa, bir aile üyesinin veya arkadaşının sizinle gelmesini veya profesyonel yardım aramasını isteyin.

Endişe yaşıyorsanız ya gidiyorsanız ya da panik ataklarınız varsa, en kısa sürede tedaviyi başlatın. Belirtilerin daha da kötüye gitmesini önlemek için erken yardım alın. Kaygı, birçok zihinsel sağlık durumu gibi, beklerseniz daha da zorlanabilir.

1

)