Aggrenox: kullanımları, dozajı ve yan etkileri

Aggrenox nedir?

Dipiridamol kanınızdaki trombositleri bir arada tutarak pıhtı oluşturmasını sağlar.

Aggrenox kan pıhtılaşması veya “mini inme” (geçici iskemik atak veya TIA olarak da bilinir) geçiren kişilerin inme riskini azaltmak için kullanılır.

Aggrenox, uzun süreli salınan pelletlerde 200mg dipiridamol ve derhal salınan aspirin 25mg içeren yuvarlak bir beyaz tablet içeren bir kapsül olarak verilir.

Önemli bilgi

Burnunuzda astım veya polipli varsa veya aspirine veya NSAID (nonsteroidal antienflamatuvar ilaç) alerjisi varsa Aggrenox kullanmamalısınız.

Aggrenox kanama riskinizi artırabilir; bu da ciddi veya hayati tehlike oluşturabilir. Siyah ya da kanlı dışkı varsa ya da kan dökmek ya da kahve gerekçesiyle benzeyen bir kusmaya sahipseniz, doktorunuzu arayın ya da acil tıbbi yardım isteyin.

Önce doktorunuza veya eczacınıza sormadan tezgahta ağrı kesici ilaç kullanmayın. Aspirin, salisilatlar ve NSAID’ler (non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar) tezgahta bulunan birçok ilaçta bulunur. Belirli ürünleri birlikte alırsanız, yanlışlıkla çok fazla miktarda ilaç alabilir. Aspirin, ibuprofen, naproksen, ketoprofen, magnezyum ve / veya kolin salisilat içerdiğini görmek için kullandığınız diğer ilaçların etiketini okuyun. Özellikle çocuğun grip belirtileri veya su çiçeği varsa, aspirin ateşi olan bir çocuğa veya ergenliğe verilmemelidir. Aspirin, çocuklarda Reye sendromu olarak bilinen ciddi ve bazen ölümcül bir duruma neden olabilir.

Aggrenox kullanırken alkol almaktan kaçının. Alkol mide kanaması riskinizi artırabilir. Günde üçten fazla alkollü içki içiyorsanız, doktorunuzun önerisi olmadan Aggrenox’u almayın.

Bu ilacı almadan önce

Aspirin veya dipiridamole alerjiniz varsa Aggrenox’u kullanmamanız gerekir.

astım

Burnunuzdaki polipler; veya

Aspirin veya Advil, Motrin, Aleve, Orudis, Indocin, Lodine, Voltaren, Toradol, Mobic, Relafen, Feldene ve diğerleri gibi bir NSAID (nonsteroid anti-inflamatuar ilaç) aldıktan sonra astım atağı veya ciddi alerjik reaksiyon geçmişi.

Bu ilacı ateş, grip belirtileri veya su çiçeği olan bir çocuğa veya gençliğe vermeyin. Aspirin, çocuklarda ciddi ve bazen ölümcül bir durum olan Reye sendromuna neden olabilir.

Aggrenox’un sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, doktorunuza bildirin.

Mide ülseri veya kanama öyküsü

Kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu, örneğin hemofili

Kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği

Koroner arter hastalığı (sertleştirilmiş arterler)

karaciğer hastalığı

böbrek hastalığı

düşük kan basıncı; veya

myastenia gravis.

Gebelik sonlarında aspirin kullanmak, doğum sırasında anne veya bebeğin kanamalarına neden olabilir. Hamileyseniz veya Aggrenox kullanırken hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Aspirin ve dipiridamol anne sütüne geçebilir ve emziren bebeğe zarar verebilir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Aggrenox’u tam olarak sizin için yazdığı gibi atın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın.

Aggrenox’u yiyecek olsun veya olmasın alabilirsin.

Uzun süreli salınımlı bir kapsül çiğnemek, kırmak veya açmayın. Hepsini yutun.

Aggrenox’u nasıl alayım?

Aggrenox ilk başta baş ağrısına neden olabilir. Bu baş ağrısı ciddi ise doktorunuzu arayın.

Aggrenox, başınızdaki düşme veya çarpma gibi küçük bir yaralanmadan bile, kanamanızı kolaylaştırabilir. Düşmeniz veya kafanıza çarpması veya durmaması için herhangi bir kanama olması durumunda doktorunuza başvurun veya acil tıbbi yardım isteyin.

Ameliyat veya dişhekimliği işlerine ihtiyacınız varsa, Aggrenox’u kullandığınızdan önce cerrahınıza veya diş hekiminize söyleyin. Aşırı kanamanın önlenmesi için, ameliyat öncesi kısa bir süre ilaç kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Doktorunuz size söylemediği sürece Aggrenox kullanmayı bırakmayın.

Aggrenox, nem ve ısıdan uzakta orijinal ambalajında ​​oda sıcaklığında saklayın.

Aspirin ve dipiridamol (Aggrenox) kombinasyonunu kullanmak, ilaçların her birini ayrı ayrı almakla eşdeğer değildir. Sadece doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın.

İskemik İnmeye Yönelik Her Yetişkin Doz – Profilaksi

1 tablet / kapsül (25 mg aspirin / 200 mg uzatılmış salınımlı dipiridamol) ağızdan günde iki defa; Sabah 1 doz ve akşam 1 doz.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Aşırı doz belirtileri, sıcaklık veya çınlama hissi, terleme, huzursuzluk, baş dönmesi, zayıf yön, hızlı kalp atışı veya kulaklarınızda çınlama içerebilir.

Bu ilacı alırken alkol almak, kanama riskinizi artırabilir.

Aggrenox doz bilgileri

Herhangi bir soğuk algınlığı, alerji veya ağrı kesici ilaç kullanmadan önce bir doktora veya bir eczacınıza danışın. Tezgahın üzerinde bulunan birçok ilaç, aspirin, salisilatlar veya NSAID’ler içerir. Bazı ürünleri birlikte toplayarak bu tür ilaçları almanızın nedeni olabilir. Bir tıbbın aspirin, ibuprofen, ketoprofen, naproksen, magnezyum ve / veya kolin salisilat içerdiğini görmek için etiketi kontrol edin.

Bir doz özledimse ne olacak?

Aggrenox’a karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Yeni veya kötüleşen göğüs ağrısı

Hafif başlı bir his, tıpkı senin gibi

Işitme problemleri, kulaklarınızda çınlama

Aggrenox kullanırken nelerden kaçınmalıyım?

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgunluk, iştahsızlık, koyu renk idrar, kil renkli dışkı, sarılık (cildin veya gözlerin sararması)

Mide ağrısı, şiddetli mide ekşimesi, kanlı veya katranlı dışkı, kan dökmesi veya kusma gibi kahve gerekçesiyle seyreden mide kanaması bulguları; veya

Beyindeki kanamaların belirtileri – karışıklık, bellek sorunları, şiddetli baş ağrısı, bayılma.

Ortak Aggrenox yan etkileri şunları içerebilir:

baş ağrısı

Mide ekşimesi, mide bulandırıcı

Bulantı, mide ağrısı; veya

ishal.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Alışılmadık veya rahatsız edici yan etki hakkında doktorunuza bildirin. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Doktorunuza mevcut ilaçlarınız hakkında ve özellikle de kullanmaya başlamış olduğunuz veya kullanmadığınız ilaçları belirtin

Asetazolamid

Metotreksat

Probenezid

Bir diüretik veya “su hapı” da dahil olmak üzere kalp ya da kan basıncı ilaçları,

Alzheimer hastalığını tedavi etmek için ilaç

Oral diyabet tıbbı

Kan inceltici – varfarin (Coumadin, Jantoven)

Nöbet ilacı – fenitoin, valproik asit

Bir NSAID – aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve), selekoksib, diklofenak, indometasin, meloksikam ve diğerleri; veya

Anagrelid, alteplase, silostazol, klopidogrel, eltrombopag, prasugrel, heparin, tikagrelor, tiklopidin, ürokinaz ve diğerleri gibi kan pıhtılarını tedavi etmek veya önlemek için kullanılan diğer ilaçlar.

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere aspirin ve dipiridamole ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

Agregren yan etkileri

3.03.2016-02-15, 11:28:38 AM.

Aggrenox’u başka hangi ilaçlar etkileyecektir?

Aggrenox (aspirin / dipiridamol)

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Iskemik inme, profilaksi Plavix, aspirin, klopidogrel, pravastatin, Pravachol, Ecotrin, Bayer Aspirin, aspirin / dipiridamol, Aspir-Low, Fasprin, Artrit Ağrısı, Bayer Aspirin Rejimi, Durlaza, Halfprin