Ageneraz

Oral solüsyon, 4 yaşın altındaki bebeklerde ve çocuklarda, gebe kadınlarda, hepatik veya böbrek yetmezliği olan hastalarda ve disülfiram veya metronidazol ile tedavi edilen hastalarda kontrendikedir, çünkü büyük miktarda eksipiyan olan propilen glikolden potansiyel toksisite riski söz konusudur.

Ageneraz için kullanır

Terapötik Sınıf: Antiretroviral Ajan

Farmakolojik Sınıf: Proteaz İnhibitörü

HIV, edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromuna (AIDS) neden olan virüstür. Amprenavir, HIV’in neden olduğu bağışıklık sisteminin tahribatını yavaşlatabilir. Bu, genellikle AIDS veya HIV hastalığı ile ilgili sorunların gelişiminin gecikmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu ilaç HIV enfeksiyonunu tedavi etmez veya önleyemez ve virüsün başkalarına bulaştırılmasını önleyemez. Bu ilacı kullanan hastalar genellikle AIDS veya HIV hastalığı ile ilgili sorunlara devam edebilir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bu ilaç, 4 yaş ve üzerindeki çocuklarda test edilmiştir. Etkin dozlarda, tıbbın yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olduğu gösterilmemiştir.

Ageneraz kullanmadan önce

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Bununla birlikte, özellikle amprenavir etkilerine karşı genç yetişkinlerden daha hassas olan yaşlı hastalarda spesifik yan etkiler ortaya çıkabilir. Yaşlılarda amprenavir kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Amprenavir yiyecekle veya gıdalarla alınabilir. Bununla birlikte, yüksek yağlı bir yemekle alınmamalıdır. Yüksek yağlı bir yemekle amprenavir almak, vücut tarafından absorbe edilen amprenavir miktarını azaltabilir ve ilacın düzgün şekilde çalışmasını önleyebilir.

Bu ilacın oral çözüm formunu kullanırken alkollü içki içmemelisiniz.

Bir kombinasyon tedavisinin bir parçası olarak amprenavir almak önemlidir. İlacınızın dozu, aldığınız diğer ilaçlara ve kilonuza dayanacaktır. Amfirevir dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için reçetediği tüm ilaçları aldığınızdan emin olun.

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca, ilk önce doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın.

Daha iyi hissetmeye başlamış olsanız dahi, tam zamanlı tedavi için amprenavir almaya devam edin.

Bu ilaç, kanda sabit bir miktar olduğunda iyi çalışır. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın. Ayrıca, gece ve gündüz eşit aralıklarla dozları almak en iyisidir. Örneğin, günde iki doz alacaksanız, dozlar yaklaşık 12 saat aralıklarla aralıklarla yerleştirilmelidir. İlacınızı almak için en uygun zamanları planlamanıza yardıma ihtiyacınız varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Sadece doktorunuzun sizin için özellikle reçetediği ilaçları kullanın. İlacınızı başkalarıyla paylaşmayın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Ageneraz’ın Doğru Kullanımı

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Soğutmayınız. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Önce doktorunuza danışmadan başka ilaç almayınız. Buna reçete ve reçetesiz ilaçlar dahildir. Bu ayrıca gıda takviyeleri, bitkiler ve vitaminleri içerir. Bunu yapmak, amprenavir veya diğer ilaçlardan kaynaklanacak yan etkileri artırabilir.

Bu ilaç, bazı oral kontraseptiflerin (doğum kontrol hapları) etkilerini azaltabilir. İstenmeyen gebeliklerden kaçınmak için, amprenavir ile tedavi edilirken bazı ek kontraseptif önlemlerin kullanılması iyi bir fikirdir.

Diyabetli hastalar için: Amprenavir kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Kanınızdaki veya idrar şekeri testlerinde bir değişiklik fark ederseniz veya herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Amfiravir kullanırken vitamin E takviyeleri almayın. Önerilen dozlarda amprenavir, yetişkinler ve çocuklar için E Vitamini Referans Günlük Alımından daha fazlasını sağlar.

Ageneraz Kullanırken Önlemler

Doktorunuzun bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve özellikle kan şekerindeki artışları istenmeyen etkileri olup olmadığını kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Amprenavir cinsel temas veya kan yoluyla bulaşma yoluyla HIV enfeksiyonunun diğer insanlara bulaşma riskini azaltmaz. HIV, kan, vajinal sıvı veya sperma dahil enfekte vücut sıvılarından edinebilir veya diğerlerine yayılabilir. Eğer virüs bulaştıysanız, diğer insanlarla vücut sıvı alışverişi yapan herhangi bir cinsel aktiviteyi önlemek en iyisidir. Eğer seks yapıyorsanız, daima prezervatif giyin (veya eşinizin kıyafetini giyin) (“kauçuk”). Sadece lateksden yapılmış prezervatif kullanın ve bunları her vajinal, anal veya oral seks yaparken kullanın. Bir spermisit (nonoksinol-9 gibi) kullanılması vajina, rektum veya ağız için rahatsız edici olmaması durumunda HIV’in yayılmasını önlemeye de yardımcı olabilir. Spermisidlerin laboratuar testlerinde HIV’i öldürdüğü gösterilmiştir. Yağlı jöle, soğuk krem, bebek yağı veya yağlayıcı olarak kısaltma kullanmayın; bu ürünler prezervatifin bozulmasına neden olabilir. Yağ içermeyen, örneğin K-Y Jelly gibi yağlayıcılar önerilir. Kadınlar kendi prezervatiflerini taşımak isteyebilir. Doğum kontrol hapları ve diyaframlar, gebeliğe karşı korunmaya yardımcı olur, ancak birisinin AIDS virüsünü vermesine veya almasına engel olmaz. İlaç enjekte ederseniz, durdurmak için yardım alın. İğneleri veya ekipmanları kimseyle paylaşmayın. Bazı şehirlerde uyuşturucu kullanıcılarının yarısından çoğuna virüs bulaşmaktadır ve 1 iğne veya şırınga bile paylaşmak virüsü yayabilir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Agenerase Yan Etkileri

Ageneraz (amprenavir)

Vücudunuzdaki yağın kendisini farklı şekilde dağıtması veya bu ilacı aldığınız sürece daha fazla vücut yağışı oluşturması mümkündür. Bu konuda endişeleriniz varsa doktorunuza danışın.

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

HIV Enfeksiyonu Truvada, Atripla, Stribild, Viread, Norvir, Complera, Prezista, lamivudin, Isentress, abacavir, tenofovir, Kaletra, raltegravir, Epivir, ritonavir, Epzicom, Sustiva, efavirenz, Viramune, Reyataz, darunavir, atazanavir, emitrisitabin, nevirapin, Ziagen