Aerobik

Terapötik Sınıf: Anti-İnflamatuar

Aerobid için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Adrenal Glukokortikoid

Flunisolid, kortikosteroidler (kortizon benzeri ilaçlar) olarak bilinen ilaç ailesine aittir. Akciğerlerde astım atağına neden olan iltihaplanmayı (şişme) önleyerek çalışır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar çocuklarda inhale flunisolidin yararlılığını sınırlayacak çocuklara özel problemler göstermedi. Bununla birlikte, 4 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkinlik saptanmamıştır ve bu ilaç 6 yaşından küçük çocuklarda endike değildir.

Geriatrik popülasyonda yaş ile inhale flunisolidin etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmış olmasa da bugüne kadar geriatrik özel bir sorun saptanmamıştır. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşa bağlı karaciğer, böbrek veya kalp problemleri olması daha olasıdır ve bu da inhale flunisolid alan hastalarda dikkatli olmaktadır.

Aerobid’i Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, flunisolid içeren çeşitli ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Aerobid’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilaç özel bir inhaler ile kullanılır ve hasta bilgi broşürü ile birlikte gelir. Bu ilacı kullanmadan önce talimatları dikkatli bir şekilde okuyun. Yönergeleri anlamadıysanız veya inhalerın nasıl kullanılacağından emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza, ne yapmanız gerektiğini göstermesini isteyin.

Bu ilacı sadece yönettiği gibi kullanın. Daha fazlasını kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. Ayrıca, bu ilacı doktorunuza söylemeden kullanmayı bırakmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

İnhalatörü ilk kez kullandığınızda veya 2 haftadan daha fazla kullanmadıysanız, ilk puf ile doğru miktarda ilaç iletim sağlayamayabilir. Bu nedenle, inhaleri kullanmadan önce ilacı iki kez yüzün dışına havaya püskürterek boşaltın.

Bu ilacı nasıl kullanacaksınız

Her inhaler, kullandığınız puf sayısı izlemek için bir Check-off grafiği ile birlikte gelir. Her bir dozunuzu işaretleyin veya kontrol edin. Son sprey sayısına erişmeden önce, bir dolum ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzu arayın. Teneke kutu boş olmasa bile, 60 spreyden sonra inhaler, çalıştırıcı ve ara parçasını atmanız gerekir. Teneke kutusuna hâlâ kalan ilaç miktarını bulmak için kutuyu suya koymayın.

Bu tıp ile birlikte oral kortikosteroidler (örn. Prednison) da alıyorsanız, doktorunuz prednizon dozunuzu ayarlamak isteyebilir. Dozunuzu değiştirmeden önce doktorunuza sorun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Teneke kutuyu oda sıcaklığında, ısıdan ve ışığı uzak tutarak saklayın. Donma. Bu ilacı aşırı ısıya veya soğuka maruz kalabileceği bir arabanın içinde tutmayın. Teneke kutu boş olsa bile teneke kutuya delik açmayın ya da ateşe atmayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Flunisolidin doğru kullanımı

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve bu ilacın neden olabileceği istenmeyen etkileri kontrol etmek çok önemlidir.

Belirtileriniz 2-4 hafta içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuzu arayın.

Astım atağınıza zaten başlamışsa veya halihazırda ciddi bir astım atağı geçirmişseniz, siz veya çocuğunuz bu ilacı kullanmamalıdır. Akut astım atağı durumunda doktorunuz size başka bir ilaç (örn. Kısa etkili bir inhaler) reçete edebilir. Talimatlar için derhal doktorunuzu arayın.

Bu ilaç ağız veya boğazda mantar enfeksiyonuna (pamukçuk) neden olabilir. Ağız veya boğazda beyaz lekeler varsa veya yiyip-yuttuğunuzda ağrı varsa doktorunuza anında haber verin.

Bu ilacı kullanırken enfeksiyonları daha kolay bulabilirsin. Siz veya çocuğunuz su çiçeği veya kızamık geçiren birisine maruz kaldıysa derhal doktorunuza bildirin.

Dozunuzu değiştirmeyin veya bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmadan durun.

Doktorunuz, sizin veya çocuğunuzun bu ilacı kullandığını belirten bir tıbbi kimlik belgesi vermenizi isteyebilir ve acil bir durumda, şiddetli bir astım atağı veya başka hastalıklar veya olağandışı stres sırasında ek ilaç almanız gerekebilir.

Aerobid Kullanırken Alınacak Önlemler

Bu ilacın çok fazla kullanılması ya da uzun süre kullanılması adrenal bez problemleriniz olma riskini artırabilir. İlaç kullanırken sizden veya çocuğunuzdan bu belirtilerin birden fazlasına sahip iseniz: deri koyulaşması, ishal, baş dönmesi, baygınlık, iştahsızlık, zihinsel depresyon, mide bulantısı, deri döküntüsü, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık varsa doktorunuzla konuşun. , Veya kusma.

Bu ilaç, uzun süre kullanıldığında kemik mineral yoğunluğunu azaltabilir. Düşük kemik mineral yoğunluğu, zayıf kemiklere veya osteoporoza neden olabilir. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Bu ilaç, çocukların normalden daha yavaş büyümesine neden olabilir. Bu, bir çocuğun kilo almaması veya daha uzun süre almamasına neden olacaktır. Bunun bir problem olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Eğer siz veya çocuğunuz bulanık görme, okumakta güçlük çekme veya bu ilacı kullanırken görme değişikliği yaparsanız, derhal doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Bu ilaç paradoksik bronkospazmaya neden olabilir, bu da hayati tehlike oluşturabilir. Siz veya çocuğunuzun öksürüğe, nefes darlığına, nefes darlığına veya hırıltılı soluğa maruz kalması durumunda hemen doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aerobid Yan Etkiler

Aerobit (flunisolid)

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Astımlı prednizon, montelukast, Singulair, triamsinolon, deksametazon, metilprednizolon, ipratropyum, Dulera, Xopenex, Decadron, Breo Ellipta, Medrol Dosepak, Atrovent, Medrol, Solu-Medrol, levalbüterol, Deltasone, flunisolid, Depo-Medrol, COPD, Nucala, Xopenex HFA, Alvesco, Kenalog-40